Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 97 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с (Пилат Понтиј преместена како Понтиј Пилат: Име, па презиме)
 
Управувањето на жестокиот и коварен Пилат се карактеризирало со насилство. Даночниот и политички гнев, неговите провокации на адреса на евреиското население довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на филозофот [[Филон Александриски]] Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат по донесената одлука за распнување на крстот на [[Исус Христос]] бил преместен по извесно време на друго место.
 
[[Категорија:Римска Империја]]
[[Категорија:Библија]]
 
 
[[af:Pontius Pilatus]]

Прегледник