Разлика помеѓу преработките на „NGC 19“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 333 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:)
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-}} . +}}.))
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:))
|откривач=[[Луис Свифт]]
|датум на откривање=[[20 септември]] [[1885]]
|алтернативни ознаки=UGC 98{{#if: MCG 5-1-46|,|}} MCG 5-1-46{{#if: CGCG 499-65|,|}} CGCG 499-65{{#if: KAZ 18|,|}} KAZ 18{{#if: IRAS 00080+3242|,|}} IRAS 00080+3242{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 19''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 98|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 19 се споменува и како|}} UGC 98{{#if: MCG 5-1-46|,|}} MCG 5-1-46{{#if: CGCG 499-65|,|}} CGCG 499-65{{#if: KAZ 18|,|}} KAZ 18{{#if: IRAS 00080+3242|,|}} IRAS 00080+3242{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}.
 
== Откривање ==

Прегледник