Разлика помеѓу преработките на „Африкански куп на нации 2008“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: zh:2008年非洲国家杯足球赛)
{{#if: {{{голови|<noinclude>*</noinclude>}}} |
{{!}} '''Вкупно голови'''
{{!}} 9899 &nbsp;<small>(Ø 3.09 по натпревар)</small>
{{!}}-
}}
{{#if: {{{играч|<noinclude>*</noinclude>}}} |
{{!}} '''Најдобар играч'''
{{!}} {{З-ЕГИ}} [[Хосни Абд Рабо]]
{{!}} -
{{!}}-
}}
После [[1963]], [[1978]] и [[2000]] година, Гана веќе по четврти пат е домаќин на Африканскиот куп на нации. Во [[2000]] година, Гана, заедно со [[Нигерија]] беа првите домаќини кои заедно го организираа купот.
 
[[Египет]], кој го победисовлада [[Камерун]] со 1-0 во финалето, како победник, автоматски се квалификува за ''Фудбалскиот куп на конфедерациите'', кој ќе се оддржи во [[Јужноафриканска Република|Јужноафриканската република]] во 2009 година и таму ќе игра како единствен претставник на [[Африка|африканскиот континент]].
 
== Стадиони ==
|[[7 февруари]] [[2008]]. - [[Кумаси]]|{{ОБС}}|1|'''{{ЕГИ}}'''|'''4'''
<!--финале -->
|[[10 февруари]] [[2008]]. - [[Акра]]|{{КМР}}|0|{{ЕГИ}}|1
<!--за трето место -->
|[[9 февруари]] [[2008]]. - [[Кумаси]]|'''{{ГХА}}'''|'''4'''|{{ОБС}}|2

Прегледник

Лични алатки

Именски простори

Варијанти

Повеќе