Разлика помеѓу преработките на „Џон Ф. Кенеди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 121.773 бајти ,  пред 8 години
с (r2.7.1) (Робот: Додава stq:John F. Kennedy)
На [[22 ноември]] [[1963]] година во [[Далас]], во државата [[Тексас]], врз него бил извршен [[атентат]].
 
== живот ==
== Занимливости ==
== раниот живот и образование ==
Во чест на овој американски претседател е именувана улицата „Џон Кенеди“ во општината [[Општина Чаир|Чаир]] во [[Скопје]]<ref>[http://maps.google.co.nz/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B8+%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5&ie=UTF8&hq=&hnear=John+Kennedy,+Skopje,+Macedonia+(FYROM)&z=16 ул. Џон Кенеди,Скопје] - Google Карти</ref>.
Џон Фицџералд "Џек" Кенеди изговор (помош · инфо) (29 мај 1917 - 22 ноември 1963), често се нарекува од страна на неговиот иницијали ЏФК, беше 35-ти претседател на САД, служејќи од 1961 до неговиот атентат во 1963 година. По отслужување на воениот рок, како командант на моторни чамци Торпедо PT-109 и PT-59 во текот на Втората светска војна во Јужниот Пацифик, Кенеди претставени 11 Масачусетс е конгресна област во Претставничкиот дом на САД 1947-1953 како демократ. Потоа, тој служи во Сенатот на САД од 1953 година до 1960 година. Кенеди го победи тогаш заменик претседател и кандидатот на републиканците Ричард Никсон во 1960 американски претседателски избори. Тој беше најмладиот избран во канцеларија, на возраст од 43, [2] [a] вториот најмлад претседател (по Теодор Рузвелт), и првиот човек роден во 20 век за да служи како претседател. [3] Кенеди е единствениот католик-претседател, и е единствениот претседател кој се доби Пулицерова награда. [4] Настани време на неговото претседателствување вклучени во заливот на свињите инвазија, на кубанската ракетна криза, изградбата на Берлинскиот ѕид, вселенска трка, Африканската американската движењето за граѓански права, и раните фази на Виетнамската војна. Кенеди беше убиен на 22 ноември, 1963, во Далас, Тексас. Ли Харви Освалд беше обвинет за кривично дело, но бил застрелан и убиен два дена подоцна од страна на Џек Руби пред судењето може да се случи. ФБИ, на Ворен Комисијата, како и Домот Изберете комитет за атентати (HSCA) официјално заклучи дека Освалд беше осамен убиец, со HSCA која нуди можност за заговор врз основа на оспорениот акустична докази. [5] Денес, Кенеди продолжува да се рангира високо во јавното мислење рејтингот на американските претседатели. [6]
 
== воена служба ==
Во септември 1941 година, по медицински дисквалификација од Армијата за неговата хронична долниот дел на грбот проблеми, Кенеди се приклучи на американската морнарица, со влијанието на директорот на Канцеларијата на Морнарицата на разузнавање, поранешен поморски аташе на Џозеф Кенеди. [19] Кенеди беше уште знаме служат во канцеларијата на секретарот на воената морнарица кога нападот на Перл Харбор се случи. Тој присуствуваше на Морнарицата на резерви на обуката на офицерите корпус и моторни Торпедо брод ескадрила центар за обука, беше доделен должност во Панама, а подоцна и во Пацификот театар, каде што заработил на ранг на поручникот, командантот на патрола торпедо (РТ) чамец. [20] во август 2, 1943, брод на Кенеди, PT-109, заедно со PT-162 и PT-169, беа вршење ноќен живот патроли во близина на Њу Грузија во Соломоновите Острови, [21] кога PT-109 беше удри од страна на јапонската уништувач Amagiri. [22 ] Кенеди собра преживеани членови на екипажот заедно во вода околу остатоците, да гласаат за тоа дали да се "бори или се предадат". Кенеди изјави: "Нема ништо во книга за ваква ситуација. Многу од вас мажите имаат семејства и некои од вас имаат деца. Што сакаш да направам? Немам што да изгубам." Избегнувајќи предавање, на допливале кон мал остров. [23] Кенеди, и покрај ре-повреда на грбот во судирот, имиња лошо изгорени crewman низ водата со појас за спасување рака стегнати помеѓу забите. [24] Тој имиња повредениот човек на островот, а подоцна и на вториот остров, од каде што неговиот екипаж потоа била спасена [25] За овие акции, Кенеди добија морнарица и Маринскиот корпус медал со следниве цитат.:За исклучително херојски однесување како Управникот на моторни Торпедо брод 109 по судир и тонењето на бродот што во Пацификот војна театар на 1-02 АВГУСТ, 1943 година. Нехаен на личните опасност, потполковник (тогаш полковник, помлад одделение) Кенеди без двоумење осмелувале да ги минат на тешкотии и опасности на темнината да директни спасувачки операции, пливање и многу часови за да се обезбеди помош и храна откако тој беше успеал да ги среди неговиот екипаж брегот. Неговите извонредни храброст, издржливост и лидерство придонесе за заштеда на неколку животи и беа во согласност со највисоките традиции на САД Морнарицата на служба.Во октомври 1943 година, Кенеди ја презеде командата на еден брод PT претворена во пиштол брод, PT-59, кои учествуваа во морска спасување на Choiseul остров кој ноември. [26] Кенеди беше чесно отпуштени во почетокот на 1945 година, непосредно пред да се предаде на Јапонија . Други украси Кенеди во Втората светска војна вклучуваат Значката, американски одбрана Користење медал, американската кампања медал, азијатски-пацифичкиот Кампања медал со три бронзени услуга ѕвезди, а на Втората светска војна Победа медал. [1] Кога подоцна праша како тој стана воен херој, Кенеди се пошегува: "Тоа беше лесно ја отсекоа мојот PT брод на половина.". [27]Во април 1945 година, татко на Кенеди, пријател на Вилијам Рандолф Херст, подредени позиција за неговиот син, како специјален дописник за Херст Весници; задачата чуваат името на Кенеди во очите на јавноста и "изложуваат [d] да го новинарство како можен кариера ". [28] Тој работел како дописник кои можат, за покривање на Потсдам конференција и други настани. [29]
 
== Конгресот кариера ==
== Претставничкиот дом на ==
Додека Кенеди беше уште служи, неговиот постар брат, Џозеф П Кенеди, помладиот, беше убиен во акција на 12 август 1944 година, додека дел од операцијата Афродита. Од Џо јуниор бил политички на семејството знаменосец, задачата сега падна на Јован. [30]Во 1946 година, американскиот претставник Џејмс Мајкл Curley испразнето своето место во силната демократска 11 Конгресот област во Масачусетс, во Џо барајќи-да стане градоначалник на Бостон. Кенеди се кандидирал за седиштето, победувајќи неговиот републикански противник со голема разлика. [31] Тој служел како конгресмен за шест години.
 
== Сенатот ==
Во 1952 избори, тој ја поразил актуелниот републикански Хенри Кабот Ложа, Jr за САД Сенатот. Следната година тој беше во брак со Жаклина. [32]Кенеди беше подложен на неколку 'рбетниот операции во текот на наредните две години. Често отсуствува од Сенатот, тој беше на моменти критично болни и доби католички последните обреди. За време на неговиот закрепнување во 1956 година, тој го објави во Профили храброст, книга за американски сенатори кои ги ризикуваа своите кариери за своите лични убедувања, и која ја доби Пулицеровата награда за Биографија во 1957 година. [33] гласини дека оваа работа беше ко-автор од страна на неговиот близок советник и говорите, Тед Соренсен, беше потврдена во 2008 година автобиографија Соренсен е. [34]Во 1956 Националната демократска конвенција, Кенеди беше номиниран за потпретседател на билетот со претседателскиот кандидат Adlai Стивенсон, но заврши втор во гласањето на сенаторот Естис Kefauver на Тенеси. Кенеди добија националната изложеност од таа епизода, неговиот татко го мислев само, како и дека неговиот син изгубени, поради политичката слабост на неговиот католицизам и силата на билетот Ајзенхауер.Една од работите барајќи внимание Кенеди во Сенатот беше законот претседателот Ајзенхауер за за граѓански права акт од 1957 година. [35] Кенеди фрли процедурални да гласате на оваа, која се смета од страна на некои како попуштање на Јужна демократски противници на предлог-законот. [ 35] Кенеди гласаат за Наслов III од Законот, со кое би се јавниот правобранител овластувања да enjoin, но лидерот на мнозинството во Линдон Џонсон се согласија да ги споделите со обезбедување умре како компромис мерка. [36] Кенеди, исто така гласаа за Наслов IV, се нарекува на "жирито Судскиот измена". Многу граѓански права се залага во тоа време ја критикуваше дека гласањето како оној кој ќе ја ослабне на дело. [37] Во последната компромис законот, кој Кенеди поддржани, беше донесен во септември 1957 година. [38] Во 1958 година, Кенеди беше повторно избран за втор мандат во Сенатот, победувајќи го неговиот републикански противник, Бостон адвокат Винсент Ј Celeste, со големо мнозинство.Сенаторот Џозеф МекКарти беше пријател на семејството Кенеди, Џозеф Кенеди, Војвода бил водечки МекКарти поддржувач, Роберт Кенеди работел за поткомитет McCarthy, и МекКарти датиран Патриша Кенеди. Во 1954 година, кога Сенатот гласаше да се подложат McCarthy, Кенеди подготви говор поддршка на осуда. Говорот не беше испорачан, бидејќи тој беше во болница. Иако отсутен, тој би можел да учествува процедурално со "спарување" својот глас против тоа на друг сенатор, но не го стори тоа. Тој никогаш не е наведено како би гласале, но епизодата оштетени поддршка на Кенеди меѓу членовите на либералната заедница, вклучувајќи Елинор Рузвелт, во 1956 и 1960 година избори. [39]Undo editsPretstavničkiot dom na- Dodeka Kenedi beše ušte služi, negoviot postar brat, Džozef P Kenedi, pomladiot, beše ubien vo akciJa na 12 avgust 1944 godina, dodeka del od operaciJata Afrodita. Od Džo Junior bil politički na semeJstvoto znamenosec, zadačata sega padna na Jovan. [30] Vo 1946 godina, amerikanskiot pretstavnik DžeJms MaJkl Curley isprazneto svoeto mesto vo silnata demokratska 11 Kongresot oblast vo Masačusets, vo Džo baraJḱi-da stane gradonačalnik na Boston. Kenedi se kandidiral za sedišteto, pobeduvaJḱi negoviot republikanski protivnik so golema razlika. [31] ToJ služel kako kongresmen za šest godini. Senatot- Vo 1952 izbori, toJ Ja porazil aktuelniot republikanski Henri Kabot Loža, Jr za SAD Senatot. Slednata godina toJ beše vo brak so Žaklina. [32] Kenedi beše podložen na nekolku 'rbetniot operacii vo tekot na narednite dve godini. Često otsustvuva od Senatot, toJ beše na momenti kritično bolni i dobi katolički poslednite obredi. Za vreme na negoviot zakrepnuvanje vo 1956 godina, toJ go obJavi vo Profili hrabrost, kniga za amerikanski senatori koi gi rizikuvaa svoite karieri za svoite lični ubeduvanja, i koJa Ja dobi Pulicerovata nagrada za BiografiJa vo 1957 godina. [33] glasini deka ovaa rabota beše ko-avtor od strana na negoviot blizok sovetnik i govorite, Ted Sorensen, beše potvrdena vo 2008 godina avtobiografiJa Sorensen e. [34] Vo 1956 Nacionalnata demokratska konvenciJa, Kenedi beše nominiran za potpretsedatel na biletot so pretsedatelskiot kandidat Adlai Stivenson, no završi vtor vo glasanjeto na senatorot Estis Kefauver na Tenesi. Kenedi dobiJa nacionalnata izloženost od taa epizoda, negoviot tatko go mislev samo, kako i deka negoviot sin izgubeni, poradi političkata slabost na negoviot katolicizam i silata na biletot AJzenhauer. Edna od rabotite baraJḱi vnimanie Kenedi vo Senatot beše zakonot pretsedatelot AJzenhauer za za graǵanski prava akt od 1957 godina. [35] Kenedi frli proceduralni da glasate na ovaa, koJa se smeta od strana na nekoi kako popuštanje na Južna demokratski protivnici na predlog-zakonot. [ 35] Kenedi glasaat za Naslov III od Zakonot, so koe bi se Javniot pravobranitel ovlastuvanja da enjoin, no liderot na mnozinstvoto vo Lindon Džonson se soglasiJa da gi spodelite so obezbeduvanje umre kako kompromis merka. [36] Kenedi, isto taka glasaa za Naslov IV, se narekuva na "žirito Sudskiot izmena". Mnogu graǵanski prava se zalaga vo toa vreme Ja kritikuvaše deka glasanjeto kako onoJ koJ ḱe Ja oslabne na delo. [37] Vo poslednata kompromis zakonot, koJ Kenedi poddržani, beše donesen vo septemvri 1957 godina. [38] Vo 1958 godina, Kenedi beše povtorno izbran za vtor mandat vo Senatot, pobeduvaJḱi go negoviot republikanski protivnik, Boston advokat Vinsent J Celeste, so golemo mnozinstvo. Senatorot Džozef MekKarti beše priJatel na semeJstvoto Kenedi, Džozef Kenedi, VoJvoda bil vodečki MekKarti poddržuvač, Robert Kenedi rabotel za potkomitet McCarthy, i MekKarti datiran Patriša Kenedi. Vo 1954 godina, koga Senatot glasaše da se podložat McCarthy, Kenedi podgotvi govor poddrška na osuda. Govorot ne beše isporačan, bideJḱi toJ beše vo bolnica. Iako otsuten, toJ bi možel da učestvuva proceduralno so "sparuvanje" svoJot glas protiv toa na drug senator, no ne go stori toa. ToJ nikogaš ne e navedeno kako bi glasale, no epizodata ošteteni poddrška na Kenedi meǵu členovite na liberalnata zaednica, vklučuvaJḱi Elinor Ruzvelt, vo 1956 i 1960 godina izbori. [39]
 
== 1960 претседателските избори ==
На 2 јануари 1960 година, Кенеди инициран неговата кампања за претседател на демократските прелиминарни избори, каде што тој се соочи со предизвиците од сенаторот Хуберт Хемфри на Минесота и сенаторот Вејн Морс во Орегон. Кенеди го победи Хемфри во Висконсин и Западна Вирџинија, Морс во Мериленд и Орегон, како и од знак опозицијата (често пишуваат во кандидатите) во Њу Хемпшир, Индијана, и Небраска. Кенеди го посети рудникот за јаглен во Западна Вирџинија, а повеќето рударите и другите во кои претежно конзервативна, протестантски државата беа доста претпазливи на Кенеди римокатолицизмот. Неговата победа во Западна Вирџинија ја потврди својата широка популарност. На демократската конвенција, тој го даде својот добро познат "новата граница" говор, велејќи: "За проблемите не се сите решени и битки не се сите победи, а и ние денес стојат на работ на новата граница ... Но на новата граница на која јас зборувам не е збир на ветува-Тоа е сет на предизвици. сумите што не се надомести она што имам намера да им понуди на американскиот народ, но она што имам намера да побара од нив. "[40]Со Хемфри и Морс елиминирани, главен противник на Кенеди во Лос Анџелес конвенцијата беше Сенаторот Линдон Б Џонсон од Тексас. Кенеди надмина овој формален предизвик, како и неформални оние од Adlai Стивенсон, претседателскиот кандидат на демократите во 1952 година и 1956 година, Стјуарт Symington, како и неколку омилени синови, а на 13 јули на Демократската конвенција номиниран Кенеди како свој кандидат. Кенеди побара Џонсон да биде негов потпретседателски кандидат, и покрај противењето од многу либерални делегати и свој персонал на Кенеди, вклучувајќи го и неговиот брат Роберт. Нему му беше потребна сила Џонсон во Јужна да победи она што се сметаше најверојатно ќе биде најблиску избори од 1916 година. Главните прашања се вклучени како да се добие на економијата се движи повторно, Кенеди римокатолицизмот, Куба, и дали советската вселенска и ракетни програми ги надмина оние на САД За да се одговори стравувањата дека неговото битие Католичката ќе влијае неговата одлука одлуки, тој славно изјави Голема Хјустон министерска асоцијација на 12 септември 1960 година, "Јас не сум на Католичката кандидат за претседател јас сум кандидатот на Демократската партија за претседател кој, исто така, се случува да биде католик јас не зборувам за мојата Црква на јавни работи -.. и Црквата не не зборувам за мене. "[41] Кенеди прашање реторички дали една четвртина од Американците се пренесува на втора класа државјанство само затоа што тие беа католик, и еднаш изјави дека", праша Никој не ми ја религијата [служи во морнарицата] во јужниот Пацифик. "[42]Во септември и октомври, Кенеди се појави со републиканскиот кандидат Ричард Никсон, а потоа заменик-претседател, во првата телевизиска американските претседателски дебати во историјата на САД. Во текот на овие програми, Никсон, со болки во ногата повредени и неговата "05:00 сенка", погледна време, непријатно, и потење, а Кенеди, изборот да се искористат на шминка услуги, се појави опуштен, водечки огромен телевизиска публика во корист на Кенеди како победник. Радио или мисла Никсон го освои или дека дебатите беа нерешено. [43] Дебатите се сега се смета за пресвртница во американската политичка историја-точката во која медиумот на телевизија почна да игра доминантна улога во политиката. [33] кампања на Кенеди доби на интензитет по првата дебата, и тој го извлече малку понапред од Никсон во повеќето анкети. На 8 ноември, Кенеди го победи Ричард Никсон во еден од најблиските претседателските избори на 20-от век. Во националниот народно гласање Кенеди предводена Никсон од само две десетини од еден процент (49,7% до 49,5%), додека во Изборниот колеџ, тој освои 303 гласови за 219 Никсон (269 беа потребни за да се победи). Уште 14 електори од Мисисипи и Алабама одби да ја поддржи Кенеди поради неговата поддршка за движењето за граѓански права, тие гласаа за сенаторот Хари Ф Бирд на Вирџинија, како и на електор од Оклахома [44] Кенеди беше најмладиот човек избран за претседател. наследувајќи Ајзенхауер, кој тогаш бил најстариот (Роналд Реган надмина Ајзенхауер како најстара претседател во 1981). [45]
 
== Претседателство ==
Џон Кенеди положи свечена заклетва како 35-та претседателот на пладне на 20 јануари 1961. Во своето инаугуративно обраќање тој зборуваше за потребата за сите Американци да бидат активни граѓани, славно велејќи: "Прашај не што вашата земја да стори за вас;. Прашам што можете да направите за вашата земја" Тој побара од народи на светот да се здружат во борбата против она што тој го нарече "заеднички непријатели на човекот: тиранија, сиромаштија, болест, и самата војна". Тој додаде: "Сето ова не ќе биде готов во првата сто дена ниту ќе биде готов во првата илјада денови, ниту во животот на оваа администрација, ниту, пак, можеби во нашиот живот на оваа планета Но, нека.. почеток. " Во завршниот дел, тој се прошири на неговата желба за поголема интернационализам ". Конечно, без разлика дали се државјани на Америка или граѓани на светот, побара од нас тука истите високи стандарди на сила и пожртвуваност која ние бараме од вас" [46]На адреса рефлектира доверба Кенеди дека неговата администрација ќе трасира еден историски значајна разбира во двата домашни политика и надворешни работи. Разликата меѓу оваа оптимистичка визија и притисоците на управување со дневно-политичките реалности дома и во странство ќе биде една од главните тензии се протега низ раните години на неговата администрација. [47]Кенеди донесе на Белата куќа остар контраст во организација во однос на донесување на одлуки структура на поранешниот генерал Ајзенхауер;. И тој потроши нема време за расклопување методи Ајзенхауер за [48] Кенеди склопот на организационата структура на воланот, со сите краци што доведува до претседателот. Тој беше подготвен да се направи на зголемен број на брзи одлуки се бара во таква средина. Тој избрани мешавина на искусни и неискусни луѓе за да послужи во неговиот кабинет. "Ние можеме да научат нашите работни места заедно", рече тој. [49] Имаше неколку случаи каде што претседателот добил пред себе, како кога го објави во кабинет средбата, без претходно известување, дека Едвард Lansdale ќе биде амбасадор во Јужен Виетнам , одлука која државниот секретар на Раск подоцна ги имаа Кенеди алтер. [50] Исто така, имаше случај на Харис Wofford, кој беше повикан во Белата куќа за инаугурацијата без да се знае која позиција тој беше да се претпостави. [51]Многу на разочарување на своите економски советници, кои сакаа да го намали даноците, тој брзо се согласија да балансиран буџет залог. Ова е потребно во замена за гласовите да се прошири членството на куќниот ред Комитетот со цел да се даде на демократите мнозинство во поставување на законодавната агенда. [52] Претседателот фокусирани на непосредна и специфични прашања со кои се соочува администрацијата, и брзо ја изрази својата нетрпеливост со ponderings на подлабоко значења. Заменик советник за национална безбедност Волт Витмен Rostow еднаш започна diatribe за раст на комунизмот, и Кенеди нагло го отсече, прашуваат: "Што сакаш да се направи за тоа денес?" [53]Надворешна политикаСтрански патувања на Џон Кенеди време на неговото претседателствувањеНадворешната политика на претседателот Кенеди е доминирана од страна на американски конфронтации со Советскиот Сојуз, се манифестира со прокси натпревари во раната фаза на Студената војна. Во 1961 година, Кенеди нервозно очекува на самитот со Советскиот Премиер Никита Хрушчов. Претседателот започна на погрешна нога од реагираат агресивно да рутинска Хрушчов говор на Студената војна конфронтација во почетокот на 1961 година. Говорот беше наменет за домашни публика во Советскиот Сојуз, но Кенеди го толкува како личен предизвик. Својата грешка помогна подигне тензиите одат во Самитот во Виена на јуни 1961 година. [54] На пат до врвот, Кенеди застана во Париз за да се исполнат Шарл де Гол, кој го советувал Кенеди да се игнорира абразивни стил на Хрушчов. Францускиот претседател беше националистички и незаинтересирана за Соединетите Американски Држави "претпоставената влијание во Европа. Сепак Де Гол беше прилично импресиониран од млад претседател и неговото семејство. Кенеди собрал на овој во својот говор во Париз, велејќи дека тој ќе биде запаметен како "човек кој беше во придружба Џеки Кенеди во Париз." [55]На 4 јуни 1961 година, претседателот се сретна со Хрушчов во Виена и се остава на состаноците лути и разочарани што тој и овозможи на Премиер да го малтретирам, и покрај предупредувањата дека добил. Хрушчов, за својот дел, беше импресиониран со интелигенција на претседателот, но мислев него слаб. Кенеди се успее во пренесување на крајна линија до Хрушчов на најчувствителното прашање пред нив, предложениот договор меѓу Москва и Источен Берлин. Тој јасно стави до знаење дека секој таков договор со кој се мешал со американскиот пристап до правата во Западен Берлин ќе се смета како акт на војна. [56]Шах Мохамад Реза Пахлави на Иран, Кенеди, и секретарот за одбрана Роберт Мекнамара во Белата куќа кабинетот на 13 април, 1962Набргу откако претседателот се врати дома, СССР најави својата намера да потпише договор со Источен Берлин, укинување било која трета страна окупација права или во сектор на градот. Кенеди, депресивен и лут, дојде на единствена опција е да ја подготви земјата за нуклеарна војна, која тој лично смета дека имаше еден во пет шанса на случуваат. [57]Во неделите веднаш по Самитот во Виена, повеќе од 20.000 луѓе побегнале од Источен Берлин до Западен сектор во реакција на изјавите од СССР. Кенеди почна интензивни состаноци за ова прашање во Берлин, каде Дин Acheson презеде водството во препорача военото организрање рамо до рамо со сојузниците на НАТО. [58] Во јули 1961 говор, Кенеди ја објави својата одлука за да додадете 3250000000 $ на буџетот за одбрана, заедно со над 200.000 дополнителни војници, велејќи дека нападот врз Западен Берлин ќе бидат преземени како напад врз САД Говорот доби 85% рејтинг. [59] Следниот месец, Советскиот Сојуз и Источен Берлин почна блокирање понатаму текот на Исток берлинци во Западна Берлин и подигната бодликава жица огради низ градот, кои беа брзо се надгради на Берлинскиот ѕид. Првичната реакција на Кенеди беше да го игнорираат овој, колку што слободен пристап од запад кон исток Берлин продолжи. Овој курс беше променет кога беше научил дека Западен Берлин ја изгуби довербата во одбрана на својата позиција од страна на САД. Кенеди испрати заменик претседателот Џонсон, заедно со домаќинот на воениот персонал, во конвој низ Западна Германија, вклучувајќи Советскиот вооружени контролни пунктови, да се демонстрира континуираната посветеност на САД да ја Западен Берлин. [60]Кенеди одржа говор во Свети Анселм колеџ на 5 мај 1960 година, во однос на однесувањето на Америка во новите Студената војна. На адреса детално како американската надворешна политика треба да се спроведуваат кон африканските земји, истакнувајќи навестување на поддршка за модерна Африка национализам, велејќи дека "За ние, исто така, која е основана нова нација на револт од колонијално владеење". [61]Куба и Заливот на свињите ИнвазијаГлавна статија: Заливот на свињите ИнвазијаПретходна Ајзенхауер администрација го создал план за соборување на режимот на Фидел Кастро во Куба. На планот, предводена од страна на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) со помош од американската војска, [62] беше за инвазија на Куба од страна на контра-револуционерна бунт составен од американско-обучени анти-Кастро Кубанскиот прогонетите [63] предводена од ЦИА паравоени офицери. . Намера беше да извршат инвазија врз Куба и поттикнува на востание меѓу кубанскиот народ во надеж дека на отстранување на Кастро од власт [64] На 17 април, 1961 година, Кенеди нареди она што стана познато како "Заливот на свињите Инвазија": 1500 американско-обучени Кубанците , наречена "бригада 2506" слета, на островот. Не американската воздушна поддршка е обезбедена. Ален Далес, директор на ЦИА, подоцна изјавиле дека мислеле дека претседател ќе овласти било каква акција потребни за успех откако војници на теренот. [65] Со Април 19, 1961, кубанската влада уапсени или убиени освојувањето на прогонетите, и Кенеди беше принудена да преговара за ослободување на 1189 преживеани. По дваесет месеци, Куба објави заробени прогонетите во замена за 53.000.000 $ во вредност од храна и лекови. [66] Инцидентот се направени Кастро претпазливи на САД и го навела да веруваат во друго инвазија ќе се случи. [67] Според биограф Ричард Ривс, Кенеди првенствено фокусирани на политичките последици од планот, наместо воена размислувања;. откако не успеа, тој беше убеден дека планот беше подесување за да го направи да изгледа лошо [68] Меѓутоа, тој ја презеде одговорноста за неуспехот, велејќи: ".. . Добивме голем удар во ногата, а ние го заслужи тоа. Но, можеби ќе научите нешто од неа. "[69]Кон крајот на 1961 година, во Белата куќа ја формираше "посебна група (Зголемени)", предводена од Роберт Кенеди и како Едвард Lansdale, Роберт Мекнамара, и други. На групата цел-да ја соборат Кастро преку шпионажа, саботажа, како и други тајни тактики-никогаш не беше постигнат. [70]Кубанската ракетна кризаАдреса на формирањето и опремувањето на оружјето во КубаКенеди решавање на нацијата на 22 октомври 1962 година во врска со формирањето и опремувањето на оружје на КубаПроблеми слушање на оваа датотека? Види медиуми помош.Состанок Никита Хрушчов во 1961 годинаГлавна статија: кубанската ракетна кризаНа 14 октомври 1962 година, ЦИА У-2 шпионски авиони зеде фотографии од средно опсег балистички проектили сајтови се гради во Куба од страна на Советите. Слики беа прикажани на Кенеди на 16 октомври, една беше постигнат консензус дека проектилите биле офанзива во природа и на тој начин поставени веднаш нуклеарна закана [71] Кенеди со кои се соочуваат со дилема. Ако САД го нападнаа сајтови, таа може да доведе до нуклеарна војна со СССР, но ако САД не направиле ништо, тоа ќе се соочи со зголемена закана од непосредна близина нуклеарно оружје. На САД, како и ќе се појави во светот како помалку посветени на одбраната на хемисфера. На лично ниво, Кенеди се потребни за да се покаже реши во реакција до Хрушчов, особено по самитот на Виена. [72]Повеќе од една третина од членовите на Националниот совет за безбедност (НУК) фаворизира ненајавена Воздушниот напад на локациите на проектилите, но за некои од нив тоа привикан до сликата на "Перл Харбор во обратна насока". [73] Имаше, како и некои реакции од страна на меѓународната заедница (праша во доверба) дека нападот план беше претерана реакција во однос на американските проектили кои биле сместени во Турција од страна на Ајзенхауер. И таму би можело да има уверување дека нападот ќе биде 100% ефективни. [74] Во совпаѓање со мнозинство гласови на НУК, Кенеди донесе одлука за поморска карантин. На 22 октомври тој испратил порака до Хрушчов и ја објави одлуката на ТВ. [75]Американската морнарица ќе престанат и да врши увид сите советски бродови пристигнуваат од Куба, со почеток 24 октомври. Организацијата на американските држави дадоа едногласна поддршка за отстранување на проектилите. Претседателот разменија две групи на букви со Хрушчов, но без успех. [76] Обединетите нации (ОН) Генералниот секретар У Тант бара двете страни се јават своите одлуки и внесете ладење период. Хрушчов рече да, но Кенеди рече бр. [77] Една од советско знаме брод беше запрен и се качиме. На 28 октомври Хрушчов се согласија да го расклопат локациите на проектилите предмет на ОН инспекции. [78] САД јавно вети дека никогаш нема да извршат инвазија врз Куба и приватно се согласија да ги отстрани своите проектили во Турција, кои беа од тогашниот застарени и биле заменети со подморници опремени со состанокот -27 Поларис проектили. [79] Оваа криза го доведе светот поблиску до нуклеарна војна отколку во кој било момент пред или по. На крајот, преовладуваше "на човештвото" на двајца мажи. [80] Кризата го подобри имиџот на американската волја и кредибилитетот на претседателот. Неговиот рејтинг се зголемил од 66% до 77% веднаш потоа. [81]Латинска Америка и комунизмотГлавна статија: Кенеди и Латинска АмерикаТврдејќи дека "оние кои прават мирната револуција невозможно, ќе се направи насилна револуција неизбежни", [82] Кенеди се обиде да ги содржи комунизмот во Латинска Америка, преку воспоставување на Алијансата за напредок, која испрати помош за проблематични земји и бара поголема стандарди за човекови права во регионот . Тој тесно соработувал со гувернерот на Порторико Луис Муњоз Марин за развој на Алијансата на напредок, и почна да работи кон автономија на Заедницата на Порторико.Кога ја презеде функцијата претседател на Ајзенхауер администрацијата, преку ЦИА, почнал формулирање планови за атентат на Кастро во Куба и Рафаел Трухило во Доминиканската Република. Кенеди приватна наложено на ЦИА дека таквиот планирање мора да вклучува веродостојно deniability од страна на САД Неговата јавна функција беше во опозиција [83] Во јуни 1961 година лидерот на Доминиканската Република беше убиен;. Во деновите по настанот, државен потсекретар Chester Bowles водеше претпазлива реакција од страна на нацијата. Роберт Кенеди, кој видел можност за САД, наречен Bowles "на gutless копиле" за да неговото лице. [84]Мировниот КорпусИзвршната наредба 10.924Основањето на Мировниот КорпусЏон Ф Кенеди објавувањето на формирањето на Мировниот КорпусПроблеми слушање на оваа датотека? Види медиуми помош.Како еден од неговите први претседателските акти, Кенеди побара од Конгресот да се создаде на Мировниот корпус. Неговиот брат-во-закон, Sargent Шрајвер, беше прв директор. [85] Преку оваа програма, Американците доброволно да им помогне на неразвиените земји во областите како што се образованието, земјоделството, здравството и градежништвото. На организацијата се зголеми на 5.000 членови од страна на март 1963 година и 10.000 следната година. [86] Од 1961 година, над 200.000 Американци им се придружија на Мировниот корпус, кои служат во 139 земји.Југоисточна АзијаГлавна статија: 1963 Јужен Виетнам државен удар, апсење и атентатот на НВО Дин Дием, Реакција на 1963 Јужен Виетнам државен удар, кабел 243, будистички криза, дебели Quang Đức, Xa Лои пагоди рации, Krulak Mendenhall мисија, и Мекнамара Тејлор мисијаКога брифинг Кенеди, Ајзенхауер нагласи дека комунистичката закана во Југоисточна Азија потребните приоритет; Ајзенхауер смета Лаос да биде "тапа во шише" во однос на регионалните закана. Во март 1961 година, Кенеди изрази промена во политиката од поддршка на "слободна" Лаос да "неутрален" Лаос, укажувајќи приватна дека Виетнам, а не Лаос, треба да се смета на Америка tripwire за ширење на комунизмот во оваа област. [87] Во мај 1961 година испратени Линдон Џонсон да се сретне со Јужен Виетнам претседател НВО Дин Дием. Џонсон увери Дием поголема помош во калапи боречка сила што можеше да одолее на комунистите. [88] Кенеди најави промена на политиката од поддршката за партнерство со Дием во поразот на комунизмот во Јужен Виетнам. [89]Кенеди на почетокот го следеа примерот на Ајзенхауер, користејќи ограничен воена акција за борба против комунистичките сили предводени од Хо Ши Мин. [90] Кенеди продолжи политики кои се предвидени политички, економски и воени поддршка на Јужен Виетнам влада. [90] Кон крајот на 1961 година Виетнам компанија почна претпоставувајќи доминантна присуство, првично заплена на провинцискиот главен град на Phuoc Vinh. [91] Кенеди го зголеми бројот на хеликоптери, воени советници, а непријавени американските специјални сили во оваа област, но тој не сакаше да нарачате еден целосен распоредување на војници . [92] [93] Кенеди формално овластени ескалираа вклучување кога тој го потпиша "за национална безбедност акција Меморандум - субверзивни Дата (војна за ослободување)".. во почетокот на 1962 [94] државниот секретар Дин Раск изрази силна поддршка за инволвираноста на САД [ 95] "Операција ранчот рака", од големи размери, антенски defoliation напор, почна на патиштата на Јужен Виетнам. [96] [b]Кенеди со идните австралискиот премиер Харолд Холт во Овалната соба во 1963 годинаВо април 1963 година, Кенеди оценува ситуацијата во Виетнам: "Ние немаме молитва за останување во Виетнам Оние луѓе нè мразат Тие се случува да се фрли нашите магариња од таму во кој било момент Но не можам да се откажат... таа територија на комунисти и да добиете на американскиот народ да ме повторно избира "[97] Кенеди се соочи со криза во Виетнам од јули;. и покрај зголемување на поддршката на САД, Јужна виетнамски воен беше само маргинално ефикасни против про-комунистички Виетконг сили.На 21 август, исто како што новиот американски амбасадор Хенри Кабот Ложа пристигна, НВО Дин Дием и неговиот брат Нго Дин Nhu нареди Јужен Виетнам сили, финансиран и обучени од страна на ЦИА, да ги смират будистички демонстрации. На crackdowns зголемен очекувањата на државен удар да се отстрани со Дием (или можеби од страна) на неговиот брат, Nhu. [98] Ложа беше наложено да се обиде да добие Дием и Nhu да се повлече и да ја напуштат земјата. Дием не би ги слушаат Ложа. [99] Кабловска 243 (DEPTEL 243), датирана 24 август, по што следи, изјавувајќи Вашингтон веќе нема да толерира активности Nhu, и Ложа му беше наредено да извршат притисок да се отстрани Дием Nhu. Ако Дием одби, Американците ќе истражуваат алтернативни раководство. [100] Ложа изјави дека единствениот изводлив опција беше да се добијат на Јужен Виетнам генерали да ја соборат Дием и Nhu, како што првично беше планирано. [101] На крајот на недела, Кенеди научив од Ложа дека Владата Дием може, поради помош на Франција за Nhu, се занимаваат тајно со комунистите и може да побара од Американците да ги напуштат;. налози беа испратени во Сајгон и во текот на Вашингтон да се "уништи сите државен удар кабли" [102] Во исто време , првиот формален против војната во Виетнам расположение беше изразено од страна на американските свештеници од Виетнам Комитетот на министрите. [103]А средбата во Белата куќа во септември беше показател на многу различни тековни проценки; претседателот беше дадена ажурирани проценки по лична инспекции на терен од страна на Министерството за одбрана (Општи Виктор Krulak) и Стејт Департментот (Јосиф Mendenhall). Krulak изјави дека воените борбата против комунистите беше напредува и се освои, додека Mendenhall изјави дека земјата civilly се изгуби на било влијанието на САД. Кенеди реагираше, велејќи: "Дали вие двајца господа посетите истата земја?" Претседателот не бил свесен на двајца мажи биле во таква шансите дека тие не го зборуваат едни со други за враќањето лет. [104]Во октомври 1963 година, претседателот назначен секретарот за одбрана, Мекнамара и генерален Максвел Д Тејлор во мисија Виетнам во обид да ги синхронизирате податоците и формулирање на политика. Целта на Мекнамара Тејлор мисија "ја истакна важноста на добивање на дното на разлики во известувањето од американските претставници во Виетнам". [105] Во средби со Мекнамара, Тејлор, и Ложа, Дием повторно одби да се согласи со кои се регулира мерки инсистираше од страна на САД, помагајќи да ги отфрли претходните оптимизам Мекнамара во врска Дием. [106] Тејлор и Мекнамара беа, исто така, просветлен од потпретседателот на Виетнам, Нгуен Ngoc То (избор на многу за да се успее Дием државен удар треба да се случи), кој во Поблиските услови избришани Тејлор информација дека војската е местото во селата [107] Во инсистирање на Кенеди, мисијата извештајот содржани се препорачува распоред за војниците повлекувања:.. 1000 до крајот на годината и целосно повлекување во 1965 година, нешто на НУК се смета за стратешко фантазијата [108] На конечниот извештај изјави дека војската е напредок, дека повеќе и повеќе непопуларни Дием влада предводена од не беше подложен на државен удар, и дека атентатот на Дием или Nhu беше можност. [109]Кон крајот на октомври, интелигенција жици повторно известија дека за државен удар против владата Дием беше нерегуларно. Изворот, виетнамски Општи Duong Ван Мин (исто така познат како "Биг Мин"), сакав да знам позицијата на САД. Кенеди наложено Ложа да им понуди на тајни помош за државен удар, со исклучок на атентатот, и да се обезбеди deniability од страна на САД [110] Подоцна истиот месец, како на државен удар стана неизбежна, Кенеди нареди сите кабли пренесуваат преку него. Политиката на "контрола и отсечени" беше инициран со цел да осигура претседателската контрола на САД одговори, а него кроење на хартија патека. [111] На 1 ноември, 1963, Јужен Виетнам генерали, предводена од "Биг Мин", соборија Дием влада, при што уапси, а потоа при што загинаа Дием и Nhu. Кенеди беше шокирана од смртта. Дознал потоа дека Мин побара од областа на ЦИА канцеларија за да се обезбеди безбедно поминување надвор од земјата за Дием и Nhu, но беше кажано 24 часа беше потребно да се добие авионот. Мин одговори дека не може да ги држат која долго време. [112] Вести на удар на почетокот доведе до обновување на довербата и во Америка и во Јужен Виетнам-дека војната може да се победи. [113] McGeorge Bundy изготви национална безбедност акција Мемо да се претстават на Кенеди по неговото враќање од Далас. Тоа го повтори решеноста да се бори против комунизмот во Виетнам, со зголемување на воена и економска помош и проширување на операциите во Лаос и Камбоџа. Пред да замине за Далас, Кенеди, изјави Мајкл Forrestal дека "по првиот дел од годината ... [сака] на длабочина во студијата на секоја можна опција, вклучувајќи и како да се излезе од таму ... за да ги видиш целата оваа работа од дното до врвот ". Кога го прашале што мисли на претседателот значеше, Forrestal рече, "тоа беше се залагаат за работи ѓаволот." [114]Историчарите не се согласуваат за тоа дали Виетнам ќе ескалираше го Кенеди преживеа и е реизбран во 1964 година. [115] разгорувајќи дебата се изјавите дадени од Мекнамара секретар за одбрана во филмот "нејаснотиите во војната", која Кенеди беше силно размислува повлекуваат од Виетнам откако во 1964 година избори. [116] Филмот, исто така, содржи снимката на Линдон Џонсон во која се наведува дека Кенеди беше планира да се повлече, позиција која не се согласував со Џонсон. [117] Кенеди беше потпишан Меморандум за национална безбедност акција (NSAM) 263, со датум 11 октомври, кој нареди повлекување на 1.000 воени лица до крајот на годината. [118] [119] Таквата акција би била политика пресврт, но Кенеди се движи во помалку воинствениот насока од неговото пофалениот говор за светскиот мир на Американскиот универзитет на 10 јуни 1963 година. [120]Кога Роберт Кенеди беше побарано во 1964 година што неговиот брат би го направиле доколку Јужен Виетнам бил на работ на пораз, тој одговори: "Ние би се соочи со тоа што кога дојдовме до неа." [121] Во времето на смртта на Кенеди , нема конечна политичка одлука била донесена како во Виетнам. [122] инволвираноста на САД во регионот ескалираа до Линдон Џонсон, неговиот наследник, директно распоредени редовно американските воени сили за борба против Виетнамската војна. [123] [124] По атентатот на Кенеди, претседателот Џонсон помина NSAM 273 на 26 ное 1963. Ја преиначи одлуката на Кенеди да се повлече 1.000 војници, а ја потврди политиката на помош на Јужен Виетнам. [125] [126]Американскиот универзитет говорКенеди испорачува почетокот на говорот на Американскиот универзитет, Јуни 10, 1963Викиизвор има оригиналниот текст поврзани со оваа статија:Стратегија за мирСветскиот мир говорГовор од Американскиот универзитет од страна на Џон Кенеди, 10 јуни 1963 (траење 26:47)Проблеми слушање на оваа датотека? Види медиуми помош.На 10 јуни 1963, Кенеди предаде почетокот адреса на Американскиот универзитет во Вашингтон, "за да разговараат на тема за која премногу често незнаењето изобилува и вистина е премногу ретко гледа-но сепак тоа е најважната тема на земјата: мирот во светот ... јас зборувам за мир, бидејќи на новото лице на војната ... Во време кога една единствена нуклеарно оружје содржи десет пати повеќе од експлозивна сила дадено од страна на сите сојузничките сили во Втората светска војна ... време кога на смртоносниот отрови произведени со нуклеарна размена ќе се врши од страна на ветерот и воздухот и почвата и семето на далеку ќошиња на земјината топка и да генерации уште неродено ... јас зборувам на мирот, затоа, како што е потребно рационално крајот на рационални луѓе ... светскиот мир, како заедница мир, нема потреба од тоа што секој човек сака својот сосед-што се бара само дека тие живеат заедно во меѓусебна толеранција ... нашите проблеми се вештачки-затоа тие може да се реши од страна на човекот. И човек може да биде како голема како што тој сака. "[127] Претседателот, исто така направи две најави-дека Советите изрази желба да се преговара за забрана на нуклеарни проби договор и дека САД не се одложи планираните атмосферски тестови. [128]Западен Берлин говорIch bin ein Berliner (јас сум Берлинер) говорIch bin ein Berliner говор од Rathaus Schöneberg од страна на Џон Кенеди, 26 јуни 1963 (траење 9:01)Ich bin ein Berliner (јас сум Берлинер) говор (аудио)Аудио-само верзија (траење 9:22)Кенеди доставување својот говор во БерлинКенеди средба со Западен Берлин владејачката градоначалник Вили Брант, Март 1961Викиизвор има оригиналниот текст поврзани со оваа статија:Ich ЏФК на бин ein Berliner говорВо 1963 година, Германија е траен време на особена ранливост поради советската агресија на исток, францускиот национализам де Гол на запад, и заканувачката пензионирање на германскиот канцелар Аденауер. [129] На 26 јуни Кенеди одржа време на јавниот говор во Западен Берлин се повторува на американската посветеност на Германија и критикување на комунизмот, тој беше пречекан со една екстатична одговор од голема публика. Кенеди на изградбата на Берлинскиот ѕид, како пример на неуспесите на комунизмот: "Слобода има многу тешкотии и демократијата не е совршен, но ние никогаш не сме имале да се стави ѕид до одржуваме нашите луѓе внатре" Говорот е познат по неговите познати фраза "Ich bin ein Berliner" ("Јас сум граѓанин на Берлин"). А милиони луѓе биле на улица за говорот [130] Тој забележа на Тед Соренсен потоа: ".. Ние никогаш нема да треба уште еден ден како овој, колку што ние живееме" [131]ИзраелИзраелскиот министер за надворешни работи Голда Меир со претседателот Кенеди (1962)Кенеди се сретнал проблеми со израелската влада во однос на производството на нуклеарни материјали во Dimona. По постоење на нуклеарна централа првично беше негирано од страна на израелската влада, Давид Бен-Гурион изјави во говорот на израелскиот Кнесет на 21 декември 1960 година, дека целта на нуклеарната централа во Вирсавее беше за "истражување во проблемите на јаловиштето зони и пустината флора и фауна ". [132] Кога Бен-Гурион се сретна со Кенеди во Њујорк, тој тврдеше дека Dimona бил развиена да обезбеди нуклеарна енергија за десалинизација и други мирољубиви цели" засега ". [132] Кенеди беше скептичен, и изјави во мај 1963 година писмо до Бен-Гурион дека американска поддршка за Израел би можел да биде во опасност ако веродостојни информации за израелската нуклеарна програма не беше постигнато. Бен-Гурион повтори претходните уверувања дека Dimona беше да се развива за мирољубиви цели. Израелската влада се спротивстави на американскиот притисок да ги отвори своите нуклеарни објекти за Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) инспекции. А науката аташе во амбасадата во Тел Авив заклучи дека делови на објектот Dimona биле затворени привремено да ги заведат американските научници, кога тие беа посетени. Според Сејмур Херш, Израелците се постави лажна контрола соби им покажеме на Американците. Израелскиот лобист Абе Feinberg изјави: "Тоа беше дел од мојата работа да ги изливам дека Кенеди беше инсистирањето на [увид]." [133] Роџер Дејвис, директор на Канцеларијата на Стејт департментот за блискоисточни прашања, заклучија март 1965 дека Израел беше развива нуклеарно оружје. Тој објави дека целна дата на Израел за постигнување на нуклеарен капацитет беше 1968-1969. [134] На 1 мај 1968, државен потсекретар Николас Katzenbach изјави претседателот Џонсон дека Dimona беше производство на доволно плутониум за производство на две бомби за една година. Стејт департментот тврди дека ако Израел сака оружје, тоа треба да го прифати меѓународен надзор на неговата нуклеарна програма. [133] Dimona никогаш не беше ставен под ИАЕА заштитни мерки. Обидите да се напише израелски почитување на нуклеарна непролиферација (ПНП) ​​за тој во договори за снабдување на американските оружје продолжи во текот на 1968 година. [135]ИракВо 1963 година, на администрацијата на Кенеди го поддржа револуција Рамазан државен удар против владата на Ирак предводена од Абд ал-Карим Qasim, кој пред пет години претходно беше соборен од Запад сојузничките ирачки монархија. На 8 февруари 1963 година, Кенеди доби меморандум во која се наведува: "Ние ќе ги направиме неформални пријателски звуци веднаш штом ќе може да се дознае со кого да разговара со, и треба да го признае веднаш штом ние сме сигурни дека овие момци се цврсто на седло ЦИА. имаше одлична извештаи за заговор, но јас се сомневам или тие или Велика Британија треба да се тврди колку кредит за тоа. "[136] ЦИА беше планирано да се отстрани Qasim во минатото, но тие напори не дојде до реализација. [137] Новиот влада, предводена од Абдул Салам Ариф и доминирана од страна на БААС партијата (заедно со коалицијата на Nasserists и ирачките националисти), наводно користи листи-обезбедени од страна на ЦИА на осомничени комунисти и други левичари систематски да убиството непознати броеви на Ирак образовани елита. [138] [139] САД продолжи да се врати Ариф, откако тој ги исчисти партија БААС од владата во ноември 1963 година ирачките државен удар. [140] Поранешниот агент на ЦИА, Џејмс Chritchfield оспорува идејата дека ЦИА ги нуди "активна поддршка" на заговарачи на државен удар и наместо да тврди дека ЦИА, а "добро информирани" на првиот државен удар, беше "изненадена" од страна на борби за моќ што следеше. [141] Автор Ричард Dreyfuss, исто така, тврди дека САД не играше никаква улога во државниот удар. [142]ИрскаПретседателот Кенеди во поворката во Ирска на 27 јуни 1963За време на неговата посета на Ирска во 1963 година, Кенеди прифати признавање на правото на грбовник лежишта од шефот хералд на Ирска и доби почесни дипломи од Националниот универзитет на Ирска и Trinity College, Даблин. [143] Тој ја посети барака во Dunganstown, во близина на Нови Рос , каде што неговите предци живееле пред да емигрира во Америка. [144] На 22 декември 2006 година, ирската Министерството за правда објави декласифицирани документи полицијата покажува дека безбедноста е зголемена како Кенеди беше предмет на три смртни закани за време на оваа посета. [145]Забрана на нуклеарни проби ДоговоротГлавна статија: делумно забрана на нуклеарни проби ДоговоротПроблематичен од страна на долгорочни опасностите од радиоактивна контаминација и нуклеарното оружје пролиферацијата, Кенеди и Хрушчов се согласи да преговара за забрана на нуклеарни проби договор, првично замислен во 1956 година Adlai Стивенсон на претседателската кампања. [146] Во нивните Виена самитот во 1961 година јуни, Хрушчов и Кенеди достигна неформална разбирање против нуклеарни тестови, но Советскиот Сојуз започна тестирање на нуклеарно оружје дека септември. САД одговорија со спроведување на испитувања пет дена подоцна. [147] Кратко потоа, новиот американски сателити почна испорачува слики со која јасно стави до знаење дека Советите беа значително зад САД во трката за вооружување. [148] Сепак, толку е поголема нуклеарна сила на на САД беше од мала вредност се додека СССР се смета себе си да се биде на паритет. [149]Во јули 1963 година, Кенеди испрати Averell Хариман во Москва за да преговара за примирје со Советите. [150] Воведниот сесии вклучени Хрушчов, кој подоцна делегирани Советскиот застапеност на Андреј Gromyko. Таа брзо стана јасно дека еден сеопфатен тест забраната нема да се спроведува, голема мера се должи на незаинтересираноста на советите за да се овозможи инспекции кои ќе се потврди усогласеност. [151] На крајот на краиштата, САД, Обединетото Кралство, и во Советскиот Сојуз беа првичните потписнички на ограничен договор, кој забранува атомски тестирање на теренот, во атмосферата, или под вода, но не илегално, Сенатот на САД ратификувано оваа и Кенеди го потпиша во право во октомври 1963 година. Франција беше брзо да се изјасни дека е слободно да продолжи развој и тестирање на неговата нуклеарна одбрана. [152]Домашната политикаПретседателот Кенеди во Форт Ворт, Тексас на 22 ноември, 1963Кенеди повика своите домашни програмата на "новата граница". Тоа амбициозно вети федерална финансирање за образованието, медицинската нега за стари лица, економска помош во руралните региони, и интервенција на владата за да се запре рецесија. Кенеди, исто така вети дека ќе стави крај на расната дискриминација. Во својата 1963 членка на Унијата адреса, тој предложи значителен даночната реформа и намалување на приходите даночни стапки од сегашните спектар на 20-90% на голем број на 14-65%; тој предложи намалување на корпоративните даночни стапки од 52 до 47%. Кенеди додаде дека врвот стапка треба да биде поставена на 70 проценти ако некои одбивања не беа елиминирани за високи примања. [153] Конгресот не дејствува до 1964 година, по неговата смрт, кога врвот стапка беше зголемен за 70%. На Економскиот клуб во Њујорк, тој зборуваше во 1963 година од "... на парадоксално вистина дека даночните стапки се превисоки и приходи премногу ниски и најздравата начин за зголемување на приходите на долг рок е да се пониски стапки сега." [ 154] Конгресот донесе неколку од главните програми на Кенеди време на неговиот живот, но не ги гласаат преку во 1964-1965 под неговиот наследник Џонсон. [155]ЕкономијаКенеди заврши во период од цврста фискална политика, олабави монетарната политика за да ги задржи каматните стапки надолу и да се поттикне растот на економијата. [156] Тој претседаваше со првата влада на буџетот на врвот на 100.000.000.000 $ марка, во 1962 година, и неговиот прв буџет во 1961 година доведе до прв во земјата на не-војна, не-рецесија дефицит. [157] Економијата, која беше преку две рецесии во три години, и е во една кога Кенеди ја презеде функцијата, го забрзуваат особено за време на неговото претседателствување. И покрај ниската инфлација и каматните стапки, БДП пораснал во просек за само 2,2% во текот на Ајзенхауер претседателство (едвај повеќе од порастот на населението во тоа време), и имаше пад од 1% во текот на последните дванаесет месеци Ајзенхауер во канцеларија. [158]Економијата се заврте и успеваше за време на администрацијата на Кенеди. БДП се прошири со просек од 5,5% од почетокот на 1961 до крајот на 1963 година, [158] додека инфлацијата остана стабилна на ниво од околу 1% и стапка на невработеност олесни;. [159] индустриското производство се зголеми за 15% и моторно возило продажбата порасна за 40% [160 ] Оваа стапка на раст на БДП и индустријата продолжи до околу 1966 година, и допрва треба да се повтори за еден таков период на постојан време. [158]Главните компаниите за челик објави во април 1962 година на 3,5% пораст на цените (прв во 3 години) во рок од еден ден од едни на други. Ова се случи само неколку дена откако компаниите го постигнаа договор со steelworkers синдикатот, обезбедување главен покачување на платата од 2,5%. На администрацијата беше бесен, со Кенеди велејќи: "Зошто го прават ова? Дали тие мислат дека можат да се извлечеш со ова? Бог, ги мразам гадови." [Се бара извор] Во услови на загриженост во врска со инфлаторни ефекти од порастот на цените, на претседател ја презеде лична одговорност од кампањата против индустријата, доделување на секој член на кабинетот на изјава во врска со ефектите од зголемувањето на цените на нивната област. Роберт Кенеди, повторувајќи чувства на неговиот брат, рече: "Ние ќе се скрши ... за нивната сметка сметки, каде што сум бил и она што тие го правеле ... ФБИ е да го интервјуто сите нив ... можеме да 't изгуби тоа. "[161] Роберт зеде став дека челик извршните директори незаконски здружиле за да се утврди цени. Акциите на администрацијата на влијание УС да укинат зголемувањето на цените. [162] The Wall Street Journal напиша дека администрацијата постапил ", со голи моќ, со закани, со агенти на државната безбедност полицијата." [163] Јеил професор по право Чарлс Рајх пишува во Нова Република своето мислење дека администрацијата го прекршил граѓански слободи со повик на жирито ќе ги обвини САД Челик за заговор толку брзо. [163] А Њујорк тајмс уредувачката пофали акциите на Кенеди и додаде дека челичната индустрија е зголемување на цените "imperils на економската благосостојба на земјата од страна на поканува бран на инфлацијата. "[164] Сепак, Бирото на администрацијата на Буџетот пријавени зголемувањето на цените би резултирала со нето добивка за БДП, како и нето буџетскиот суфицит. [165] Состојбата пазар, кој постојано пад од изборите на Кенеди, падна 10% кратко време по акција на администрацијата на челичната индустрија. [166]Кенеди има малку познавање на земјоделскиот сектор на економијата, и земјоделците не беа на неговата листа на приоритети, барем во неговите 1960 кампања. По говор на земјоделската заедница, тој реторички праша помошник, "Дали ви е јасно било кој од она што штотуку го кажав таму? Јас сигурно не." [167]Федералната и воени смртната казнаКако претседател, Кенеди надгледуваше последните федералните извршување пред Furman против Грузија, во 1972 случај, што доведе до мораториум на федералните егзекуции. [168] Виктор Feguer беше осуден на смрт од страна на федералниот суд во Ајова и бил погубен на 15 март, 1963 година. [169] Кенеди преиначи смртната казна изречена од страна на воен суд на морнар Џими Хендерсон на 12 февруари 1962 година, промена на казна доживотен затвор. [170]На 22 март, 1962 година, Кенеди потпишан во законот HR5143 (PL87-423), укинување на задолжителна смртна казна за убиство од прв степен во Дистриктот Колумбија, единствениот останат надлежност во САД со таква казна. [171] На смрт казна не се применува во Дистриктот Колумбија од 1957 година, а сега е укината. [172]Граѓански праваТурбулентните крајот на државно-санкционира расна дискриминација беше една од најголемите домашни прашања за 1960-тите. Врховниот суд на САД пресуди во 1954 година во Браун против Одборот за образование дека расната сегрегација во јавните училишта е неуставен. Многу училишта, особено во јужните држави, не ги почитуваат одлуката на Врховниот суд. Судот исто така забрането сегрегација на други јавни објекти (на пример, автобуси, ресторани, театри, судници, бањи, и на плажите), но тоа продолжи сеедно. Кенеди вербално поддржан расна интеграција и граѓански права; во текот на 1960 кампања тој телефонирал Coretta Скот Кинг, сопруга на отецот Мартин Лутер Кинг, кој беше во затвор додека се обидуваат да се интегрираат со стоковна ручек шанкот. Роберт Кенеди повика Грузија гувернер Ернест Vandiver и добиени порака кралот од затвор, која привлече дополнителни црна поддршка за кандидатурата на неговиот брат. [173]Граѓанската претседател Кенеди права адреса, 11 Јуни 1963 годинаКенеди верува на грасрут движење за граѓански права би гнев многу Јужна белците и да ја направат тешко да се помине граѓански права законите во Конгресот, кој е доминирана од конзервативни демократи Јужна, и тој се дистанцираше од него. [174] Тој, исто така, беше повеќе се занимава со други прашања во почетокот на неговото претседателствување, како на пример на Заливот на свињите фијаско и ситуацијата во Југоисточна Азија. Како артикулирачки од брат Роберт, рано приоритет на администрацијата беше да се "чува претседателот надвор од овој граѓански права хаос". Многу граѓански права лидери видени Кенеди како млака, особено се однесуваат на слободата Рајдери, кој го организираше интегриран јавен превоз напор на југ, и кои биле постојано исполнети со насилство од страна на белците, вклучувајќи ги и полициските службеници, како федералните и државните. Кенеди доделени федералните маршали да ја заштитува слободата Рајдери како алтернатива за користење на сојузни војници или несоработка ФБИ агенти. Роберт Кенеди, зборувајќи за претседател, ги повика на слободата на возачите да го "симне на автобуси и оставете го предметот до мирно решавање во судовите." [175]Во септември 1962 година, Џејмс Мередит запишал на Универзитетот на Мисисипи, но беше спречен да влезе. Јавниот обвинител Роберт Кенеди одговори со испраќање на 400 федералните маршали, додека претседателот Кенеди неволно испрати 3.000 војници по ситуацијата на кампусот се претворија во насилство. [176] На Оле Мис немири на 1962 година имаше двајца мртви и десетици повредени, но Мередит не конечно се запишат во својата прва класа. На 20 ноември 1962 година, Кенеди потпиша Извршна наредба 11.063, кои забрануваат расната дискриминација во федерално поддржан домување или "поврзани објекти". [177]Во почетокот на 1963 година, Кенеди во врска со Мартин Лутер Кинг, во врска со изгледите за граѓански права законодавство: "Ако се влезе во долга борба во текот на овој во Конгресот, тоа ќе тесно грло и сè друго, и ние се уште ќе не добиваат сметка." [178] Меѓутоа, граѓански права судири беа во пораст таа година. [179] брат Роберт и Тед Соренсон Притиснати Кенеди да преземат поголема иницијатива на судскиот фронт. [180] На 11 јуни, 1963, претседателот Кенеди интервенираше кога Алабама гувернерот Џорџ Валас го блокираа вратата на Универзитетот во Алабама да се запре два Афроамериканец студенти, Вивијан Мелоун и Џејмс Худ, од присутните. Валас се измолкна настрана само откако беше соочен со заменик-јавниот обвинител Никола Katzenbach и Алабама Националната гарда, која штотуку беше федерализирана по налог на Претседателот, а која неколку часа претходно била под команда на Волас. Таа вечер Кенеди одржа својот познат граѓански права адреса на националната телевизија и радио, подигнувањето неговата иницијатива за граѓански права законодавство-да се обезбеди еднаков пристап кон јавните училишта и други објекти, како и поголема заштита на правата на глас. [181] [182] Неговите предлози стана дел од граѓанските права Актот за 1964 година. Денот заврши со убиство на лидерот на NAACP, Medgar Evers, пред неговиот дом во Мисисипи. [183] ​​Како претседател го предвиде, еден ден откако на ТВ говор, а како реакција на тоа, Куќа лидер на мнозинството во Карл Алберт нарекува за да го советува дека неговиот две години потпис напор во Конгресот за борба против сиромаштијата во Appalachia (Површина повторен развој администрација) биле поразени, првенствено од страна на гласовите на Јужна демократите и републиканците. [184]Кенеди со лидерите на март на Вашингтон, 28 август 1963Кенеди потпиша извршна наредба создавање на Претседателските Комисијата за статусот на жените на 14 декември, 1961. [185] поранешната прва дама Елинор Рузвелт доведе комисијата. Комисијата статистика откри дека жените се исто така доживува дискриминација;. Нивните конечниот извештај документирање на правни и културните бариери беше издадена во октомври 1963 година [186] Претходно, на 10 јуни 1963 година, Кенеди потпиша еднаква плата акт од 1963 година, на сојузно закон за изменување на фер стандарди на трудот акт, чија цел е укинување на плата диспаритет врз основа на пол. [187]Над сто илјади, претежно Афроамериканци, се собраа во Вашингтон за граѓански права март на Вашингтон за работни места и слобода на 28 август 1963. Кенеди се боеше од март ќе има негативен ефект врз изгледите за граѓански права сметки во Конгресот, и одбил поканата да зборува. Се заврте некои од деталите за вмешаност на владата на Одделот за правда, кој го насочи стотици илјади долари на шест спонзори на март, вклучувајќи го и NAACP и Мартин Лутер Кинг Јужна Кристијан Лидерство конференција (SCLC). За да се обезбеди мирни демонстрации, организаторите и претседателот лично изменето говори кои беа воспалителни и се согласија на март ќе се одржи на средата и ќе биде во текот на 16:00. Илјадници војници беа ставени на чекање. Кенеди гледав говорот на Кинг на телевизија и беше многу импресиониран. Во март се смета за "триумфот на раководен протест", а не едно апсење во врска со демонстрација се случи. Потоа, во март лидерите прифати поканата на Белата куќа да се сретне со Кенеди и Фотографиите беа снимени. Кенеди се чувствува во март беше победа за него, како и забраната шансите за неговите граѓански права сметка. [188]Сепак, борбата е далеку од завршена. Три недели подоцна, експлодирала бомба во недела на 16 Улица баптистичката црква во Бирмингем;. На крајот на денот шест деца умреле во експлозија и последиците [189] Како резултат на овој бунтовнички насилство, граѓански права законодавството подложен на драстични измени и дополнувања кои критично загрозен било изгледите за донесувањето на Законот, на бес на претседателот. Кенеди повика на конгресните лидери во Белата куќа и од наредниот ден од денот на оригиналниот нацрт-законот, без дополнувања, имаше доволно гласови за да го добие од Домот комитет. [190]Граѓански слободиВо 1963 година, директорот на ФБИ, J. Edgar Hoover, кој го мразеше граѓански права, Мартин Лутер Кинг и видени него како upstart смутител, [191] презентираше администрација Кенеди со обвинувања дека некои од блиску confidants Кинг и советници биле комунисти. Загрижени дека наводите, доколку бидат јавни, ќе го попречат граѓанска управа на правата на иницијативи, Роберт Кенеди и претседателот и предупреди кралот да го прекине осомничениот здруженија. По здруженија продолжи, Роберт Кенеди се почувствува присилена да издаде писмена директива овластување на ФБИ за да се wiretap Кинг и други лидери на Јужна Кристијан Лидерство конференција, граѓанското кралот на правата на организацијата. [192] Иако Кенеди само даде писмено одобрение за ограничен прислушувањето на телефони Кинг "на пробна основа, за еден месец или така", [193] Хувер го продолжи дозвола, па неговите луѓе биле "unshackled" да бараат докази во сите области на животот Кинг тие удостоија. [194] На жица прислушување продолжува во текот на јуни 1966 година и беше откриено во 1968 година. [195]ИмиграцијаЏон Кенеди првично предложи ремонт на американската имиграциона политика, кој подоцна беше да стане имиграција и националност акт од 1965 година, спонзорирана од страна на Кенеди брат сенаторот Едвард Кенеди. Тоа драматично се префрли на извор на имиграцијата од Северна и Западна Европа кон имиграција од Латинска Америка и Азија и се префрли на акцент на избор на имигранти кон олеснување на семејно обединување. [196] Кенеди сакаше да го расклопат за избор на имигрантите врз основа на земјата на потекло и го виде тоа како продолжување на неговите граѓански права политики. [197]Вселенска програмаДополнителни информации: вселенска трка и вселенска политика на САДНа програмата Аполо бил зачнат во почетокот на 1960 година, за време на Ајзенхауер администрација, како follow-up во Проектот за Меркур. Додека НАСА продолжи со планирањето на Аполон, финансирање на програмата беше далеку од извесно е дадена опозицијата Ајзенхауер да екипаж spaceflight. Советници на Кенеди шпекулира дека еден лет месечината ќе биде премногу скапа, [198], но тој го одложи одлуката на почит кон својот потпретседател. Џонсон бил назначен за претседател на американската вселенска Советот [199] и силно ја поддржува НАСА, бидејќи својот нов екипаж леталото центар се наоѓала во Тексас. [200] Во неговиот јануари 1961 година членка на обраќање, Кенеди го предложи меѓународната соработка во вселената. Хрушчов одби, како што Советите не сакаше да открие статусот на нивните ракетна техника и просторот способности. [201]На 12 април 1961 година, Советскиот космонаут Јуриј Гагарин стана првиот човек да лета во вселената, зајакнување на американскиот стравувањата во врска со се остави зад себе во технолошко конкуренција со Советскиот Сојуз. [202] Кенеди беше желни за САД да ја преземе водечката улога во вселенската трка за причините на стратегија и престиж. Тој прв најави целта на слетување на човекот на Месечината во говорот на заедничката сесија на Конгресот на 25 мај 1961 година, која гласи:"Прво, верувам дека овој народ треба да се посвети на постигнување на целта, пред оваа деценија е надвор, на слетување на човекот на Месечината, а се враќаат него безбедно на Земјата. Не еден простор проект во овој период ќе биде повеќе од импресивен на човештвото , или повеќе важни за долг дострел истражување на просторот;. и никој ќе биде толку тешко или скапо да се постигне "[203] Комплетна текстКенеди, говори на Рајс Универзитетот, 12 Септември 1962 година (времетраење 17:47)Целосниот текстКенеди одржал говор на Рајс Универзитетот на 12 септември 1962, во која тој рече:"Ниедна нација на која се очекува да биде лидер на другите народи може да се очекува да останат во оваа трка за простор .... одбираме да одиме на Месечината во оваа декада и да ја направат другото не, бидејќи тие се лесни, туку затоа што тие се тешки. "[204] Комплетна текстНа 21 ноември, 1962 година, во кабинетот средба со администратор НАСА Џејмс Е-Си и други официјални претставници, Кенеди објасни дека на месечината шут беше важно за причините за меѓународен престиж, а тоа на сметка била оправдана. [205] Џонсон го увери дека лекции научил од вселенска програма имаше воена вредност, како и. Трошоците за реализација на програмата Аполо се очекува да достигне вредност од 40 милијарди долари. [206]Во септември 1963 говор пред Обединетите нации, Кенеди повика соработка меѓу советите и Американците во вселената. Хрушчов повторно одби, а Советите не се посветат на екипаж месечината мисијата до 1964 година. [207] На 20 јули, 1969 година, речиси шест години по смртта на Кенеди, Аполо 11 слета првиот екипаж леталото на Месечината.Мајчин американските односиДополнителни информации: Kinzua браната # Индијанците и Сенека нација # Kinzua бранатаИзградбата на браната Kinzua поплавени хектари 10.000 (4047 ha) на Сенека нација земјиште кое тие го окупираа според Договорот од 1794, и го принуди 600 Сенека да се преселат на Саламанка, Њујорк. Кенеди беше побарано од страна на Американската унија за граѓански слободи да интервенира и да го запре проектот, но тој одби, посочувајки на критична потреба за контрола на поплави. Тој изрази загриженост во врска со маките на Сенека, а во режија владините агенции да им помогне во добивање на поголеми површини, штети, и помош за да им помогне ублажи нивното раселување. [208] [209]
 
атентат- Претседателот Кенеди беше убиен во Далас, Тексас, во 12:30 Централна Стандарден Време на 22 ноември 1963 година, а на политичко патување во Тексас за да се изедначи над несогласувања во Демократската партија меѓу либералите Ралф Yarborough и Дон Yarborough (нема врска) и конзервативната Џон Connally. [210] Тој бил застрелан еднаш во горниот дел на грбот и убиени со последниот истрел во главата. Тој бил однесен во паркови болница за итен медицински третман, но прогласен за мртов во 13:00. Само 46, претседателот Кенеди почина помлади од некој американски претседател до денес. Ли Харви Освалд, вработен на Факултетот Тексас Книга депозитар, од кои на снимки беа осомничени дека биле избркани од работа, беше уапсен под обвинение за убиството на еден локален полицаец и потоа бил обвинет за убиството на Кенеди. Тој негираше снимање никого, тврдејќи дека тој беше Patsy, [211] [212], но бил убиен од Џек Руби на 24 ноември, пред тој да може да бидат обвинети и судени. Руби тогаш беше уапсен и осуден за убиството на еден од истражувачите. Руби успешно апелираше неговата пресуда и смртна казна, но се разболел и почина од рак на 3 јануари 1967, додека датумот за неговиот нов судски процес беше да се постави. [213] Претседателот Џонсон создал Ворен комисија со кој претседаваше Главниот судија Ерл Ворен-да се испита на атентатот, која заклучи дека Освалд беше осамен убиец. Резултатите од ова истражување се спорни од страна на многу. [214] Атентатот се покажа како важен момент во историјата на САД поради неговото влијание врз нацијата и следеа политички реперкусии.Undo editsatentat - Pretsedatelot Kenedi beše ubien vo Dalas, Teksas, vo 12:30 Centralna Standarden Vreme na 22 noemvri 1963 godina , a na političko patuvanje vo Teksas za da se izednači nad nesoglasuvanja vo Demokratskata partiJa meǵu liberalite Ralf Yarborough i Don Yarborough ( nema vrska ) i konzervativnata Džon Connally . [ 210 ] ToJ bil zastrelan ednaš vo gorniot del na grbot i ubieni so posledniot istrel vo glavata. ToJ bil odnesen vo parkovi bolnica za iten medicinski tretman , no proglasen za mrtov vo 13:00 . Samo 46 , pretsedatelot Kenedi počina pomladi od nekoJ amerikanski pretsedatel do denes. Li Harvi Osvald , vraboten na Fakultetot Teksas Kniga depozitar , od koi na snimki bea osomničeni deka bile izbrkani od rabota, beše uapsen pod obvinenie za ubistvoto na eden lokalen policaec i potoa bil obvinet za ubistvoto na Kenedi. ToJ negiraše snimanje nikogo, tvrdeJḱi deka toJ beše Patsy , [ 211 ] [ 212 ], no bil ubien od Džek Rubi na 24 noemvri , pred toJ da može da bidat obvineti i sudeni. Rubi togaš beše uapsen i osuden za ubistvoto na eden od istražuvačite. Rubi uspešno apeliraše negovata presuda i smrtna kazna , no se razbolel i počina od rak na 3 Januari 1967 , dodeka datumot za negoviot nov sudski proces beše da se postavi. [ 213 ] Pretsedatelot Džonson sozdal Voren komisiJa so koJ pretsedavaše Glavniot sudiJa Erl Voren - da se ispita na atentatot, koJa zakluči deka Osvald beše osamen ubiec. Rezultatite od ova istražuvanje se sporni od strana na mnogu . [214] Atentatot se pokaža kako važen moment vo istoriJata na SAD poradi negovoto vliJanie vrz naciJata i sledea politički реперкусии.
 
погреб- Миса Реквием се одржа Кенеди во катедралата на Св Матеј апостол на 25 ноември 1963. Потоа, телото Џон Ф Кенеди бил погребан во мала парцела, (20 до 30 ФТ), во Арлингтон националните гробишта. Во текот на еден период од 3 години, (1964-1966), се проценува дека 16 милиони луѓе го посетиле неговиот гроб. На 14 март, 1967, телото на Кенеди се пресели во постојана погреб заговор и спомен на гробиштата. На погребот беше служеше отец Јован Ј Cavanaugh. [215] Тоа беше од овој спомен дека гробовите на двете Роберт и Тед биле моделирани. На почесната гарда на гробот ЏФК беше на 37 Cadet Класа на ирската армија. ЏФК беше во голема мера импресиониран од страна на ирската Кадетите на неговата последна официјална посета на Ирска, толку многу што Џеки Кенеди побара од ирската армија да биде почесна стража на погребот. [216] Сопруга на Кенеди, Жаклина и нивните две малолетни деца починатиот биле погребани со него подоцна. Неговиот брат, сенаторот Роберт Кенеди, бил погребан во близина во јуни 1968 година. Во август 2009 година, неговиот брат, сенаторот Едвард Кенеди, исто така, беше погребан во близина на неговиот двајца браќа. Гробот ЏФК е осветлена со "Вечниот пламен." Кенеди и Вилијам Хауард Прамен се единствените двајца американски претседатели погребан во Арлингтон. [217] [218] Според ЏФК библиотека, имам средби со смртта, од Алан Seeger "беше една од омилените песни Џон Кенеди и тој често побара неговата сопруга за да ја рецитираат. "[219]
 
== Наводи ==
Анонимен корисник

Прегледник