Сава Петровиќ Његош: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 313 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| image = [[Податотека:Vladika sava.jpg|200px]]
| caption =
| reign = [[1735]]-[[1782]] <ref group="белешка" name="vg_1"/>
| coronation =
| othertitles =
 
Шќепан Мали успеал да се одржи на власт во [[Црна Гора]] се до својата смрт во 1773 година. Меѓутоа, владиката Сава повторно немал никаво политичко влијани меѓу Црногорците, а на политичката сцена, како прва личност се издигнал гувернадурот [[Јован Радоњиќ]]. Сава во текот на својата владичка дејност имал мала улога во животот на [[Црна Гора]] и секогаш бил потиснуван од способни личности.
== Белешки ==
 
{{Reflist|group="белешка"|refs=
<ref name="vg_1">Во периодот помеѓу 1750-1766 година прва личност во Црна Гора била владиката [[Василије Петровиќ Његош]]</ref>
}}
== Извори ==
{{наводи}}

Прегледник