Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 312 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Марко Пиноти
| image = Marco Pinotti celebrating 2012 giro victory.jpg
| caption = Пиноти прославувајќи ја победата по завршниот хронометар на [[Џиро д’Италиа 2012]]
| caption =
| fullname = Марко Пиноти
| nickname =
| proyears = 1999–2004<br>2005–2006<br>2007–2011<br>2012–
| proteams = {{ct|LAM|1999}}<br>{{ct|FUJ|2005}}<br>{{ct|THR|2007a}}<br>{{ct|BMC|2012}}
| majorwins = Џиро д‘Италиа, 12 етапаетапи, 2 екипни хронометри <br> [[Вуелта ал Паис Васко]], 2 етапи <br> [[Податотека:Jersey yellow.svg|20px]] Трка околу Ирска (2008) <br> [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px]] Национален хронометарски првак (2005, 2007, 2008, 2009, 2010)
| updated = 82 априлјуни 2012
}}
 
: 1рв [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px]] Национален хронометарски првак
: 1рв [[Податотека:Jersey yellow.svg|20px]] Краен пласман [[Трка околу Ирска 2008|Трка околу Ирска]]
: 1рв Етапа 21, [[Џиро д‘Италиад’Италиа 2008|Џиро д‘Италиад’Италиа]]
: 3ет Краен пласман [[Тур де Романди]]
;2009
: 1рв [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px]] Национален хронометарски првак
: 1рв Етапа 5 [[Вуелта ал Паис Васко 2009|Вуелта ал Паис Васко]]
: 1рв Етапа 1 екипен хронометар (TTT) [[Џиро д‘Италиад’Италиа 2009|Џиро д‘Италиад’Италиа]]
: 1рв Етапа 3 (TTT) [[Тур де Романди 2009|Тур де Романди]]
;2010
::1рв Пролог
: 5ти Краен пласман [[Вуелта ал Паис Васко 2010|Вуелта ал Паис Васко]]
: 9ти Краен пласман [[Џиро д‘Италиад’Италиа 2010|Џиро д‘Италиад’Италиа]]
;2011
: 1рв Етапа 1 (TTT) [[Џиро д‘Италиад’Италиа 2011|Џиро д‘Италиад’Италиа]] - Ја носел розовата маичка на етапа 2
: 4ти Краен пласман [[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]
: 6ти Краен пласман [[Тирено-Адријатико 2011|Тирено-Адријатико]]
;2012
: 1рв Етапа 21 индивидуален хронометар (ITT) [[Џиро д’Италиа 2012|Џиро д’Италиа]]
: 1рв Етапа 1 (TTT) [[Џиро дел Трентино]]
: 1рв [[Податотека:Jersey green.svg|20px]] Спринтерски пласман [[Трка околу Баскија 2012|Трка околу Баскија]]

Прегледник