Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 26 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава af:Teleskoop; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава is:Sjónauki)
с (r2.7.3) (Робот: Додава af:Teleskoop; козметички промени)
Телескопот собира и фокусира [[светлина]] т.е [[електромагнетно зрачење]] и покажува зголемена слика на многу оддалечени објекти.
Со помож на оваа справа можеме да видиме и снимиме слики на објекти кои се премногу оддалечени, премали или со слаб сјај.
Под телескоп најчесто се подразбира '''оптички телескоп''',но постојат и телескопи кои собираат зрачење од некој друг дел на [[спектар|спектарот]]от од електро магнетното зрачење. Постојат и '''радио телескопи''',кои користат радио антена, а постојат и телескопи за [[гама-зраци]].<br />
[[Податотека:Keplertelescope.png|left|450px|thumb|Телескоп рефрактор[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/KeplerEQ.png]]]
[[Податотека:ApoRef.png|left|350px|thumb|Телескоп рефрактор]]
== Откритие ==
 
Првиот телескоп налик на денешниот го конструирал [[Галилео Галилеј]], на почетокот од 17-тиот [[век]]. Уште во [[1610]] година со него направил и револуционерни откритија. Утврдил дека на [[Месечина|Месечината]]та постојат планини и им ја мерел нивната височина. Воочил и колку време му треба на [[Сонце|Сонцето]]то да се заврти околу својата оска. Ги пронашол и четирите најголеми сателити на [[Јупитер]] и прв го видел [[Млечен Пат|Млечниот Пат]] како мноштво од [[ѕвезда|ѕвезди]].
 
{{Link FA|hr}}
 
[[af:Teleskoop]]
[[als:Teleskop]]
[[ar:مقراب]]

Прегледник