Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски куп на Италија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {| class="infobox" style="font-size: 90%; width: 20em;" |- ! colspan="2" style="font-size: medium;" | Куп на Италија |- | colspan="2" style=...)
 
|-
|}
 
 
'''Купот на Италија''' (или познат по тамошното име '''Coppa Italia''') е италијански [[фудбал]]ски куп. Прв пат натпреварувањето е одржано во [[1922.]], но друго вакво натпреварување не е одржано све до [[1936.]] Најуспешни клубови се [[ФК Рома|Рома]] и [[Јувентус]], кој имаат по девет титули. Рома од сите клубови има одиграно најмногу финалиња, дури 15, потоа следи [[Торино Калчо|Торино]], со 14 финалиња. Победникот во ''Coppa Italia'' добива место во европските турнири, поточно во [[Куп на УЕФА|Купот на УЕФА]]. Клубот кој ќе ја освои Копа Италија 10 пати, ќе биде награден со сребрена ѕвездичка, слично како и тимот кој ќе го освои 10 пати ''Скудетото'' добива златна ѕвезда. На [[ФК Рома|Рома]] и [[ФК Јувентус|Јувентус]] им недостасува уште еден наслов до ѕвездата.
 
Ова натпреварување е познато и по подпросечната посетеност, затоа што повеќето тимови не играат со своите најдобри играчи во поголемиот дел од турнирот. Додека во [[Серија А]], клубовите имаат и до 50.000 навивачи на натпревар, во купот едвај се собираат околу 30.000. Најмногу гледачи има во завршницата на ''Coppa Italia'', кога тимовите се борат за влез во Европа, поточно во [[Куп на УЕФА|Купот на УЕФА]].
 
==Формат==
 
Натпреварувањето е нокаут турнир каде секоја победа ве води коло напред. Турнирот започнува во Август и во првата рунда учествуваат тимовите од пониските лиги. Најдобрите осум клубови од [[Серија А]] од претходната сезона се приклучуваат во осминафиналето. Финалето се игра по завршувањето на првенствата.
 
{| class="wikitable"
! Фаза !! Рунда !! Клубови<br />останати !! Клубови<br />вклучени !! Победници од<br />претходната рунда !! Ново влезени<br />во оваа рунда !! Лигите од кој влегуваат тимовите во оваа рунда
|-
| rowspan="4"| Прва Фаза || Прва Рунда ||align="center"| 78 ||align="center"| 36 ||align="center"| none ||align="center"| 36 || Тимови од [[Лига Про]] и [[Серија Д]]
|-
| Втора Рунда ||align="center"| 60 ||align="center"| 40 ||align="center"| 18 ||align="center"| 22 || [[Серија Б]]
|-
| Трета Рунда ||align="center"| 40 ||align="center"| 32 ||align="center"| 20 ||align="center"| 12 || Послабо рангираните тимови од [[Серија А]] од претходната сезона
|-
| Чатврата Рунда ||align="center"| 24 ||align="center"| 16 ||align="center"| 16 ||align="center"| none || никој
|-
| rowspan="4"| Втора фаза || Round of 16 ||align="center"| 16 ||align="center"| 16 ||align="center"| 8 ||align="center"| 8 || Виско рангираните [[Серија А]] тимови
|-
| Четвртфинале ||align="center"| 8 ||align="center"| 8 ||align="center"| 8 ||align="center"| none || никој
|-
| Полуфинале ||align="center"| 4 ||align="center"| 4 ||align="center"| 4 ||align="center"| none || никој
|-
| Финале ||align="center"| 2 ||align="center"| 2 ||align="center"| 2 ||align="center"| none || никој
|}
 
==Досегашни победници==
{| class="toccolours" style="border: #008000 solid 1px; background: #FFFFFF; font-size: 88%; width: 750px"
|+ style="background:#008000; color:#FFFFFF; font-size: 120%" | '''Coppa Italia'''
|
{{MultiCol}}
*[[1922 Coppa Italia|1922]]{{0|–00}} – [[F.C. Vado|Vado]] (1)
*[[1935–36 Coppa Italia|1935–36]] – [[Torino F.C.|Torino]] (1)
*[[1936–37 Coppa Italia|1936–37]] – [[Genoa C.F.C.|Genoa]] (1)
*[[1937–38 Coppa Italia|1937–38]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (1)
*[[1938–39 Coppa Italia|1938–39]] – [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] (1)
*[[1939–40 Coppa Italia|1939–40]] – [[ACF Fiorentina|Fiorentina]] (1)
*[[1940–41 Coppa Italia|1940–41]] – [[Venezia A.C.|Venezia]] (1)
*[[1941–42 Coppa Italia|1941–42]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (2)
*[[1942–43 Coppa Italia|1942–43]] – [[Torino F.C.|Torino]] (2)
*[[1958 Coppa Italia|1958]]&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; – [[S.S. Lazio|Lazio]] (1)
*[[1958–59 Coppa Italia|1958–59]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (3)
*[[1959–60 Coppa Italia|1959–60]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (4)
*[[1960–61 Coppa Italia|1960–61]] – [[ACF Fiorentina|Fiorentina]] (2)
*[[1961–62 Coppa Italia|1961–62]] – [[S.S.C. Napoli|Napoli]] (1)
*[[1962–63 Coppa Italia|1962–63]] – [[Atalanta B.C.|Atalanta]] (1)
*[[1963–64 Coppa Italia|1963–64]] – [[A.S. Roma|Roma]] (1)
{{ColBreak}}
*[[1964–65 Coppa Italia|1964–65]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (5)
*[[1965–66 Coppa Italia|1965–66]] – [[ACF Fiorentina|Fiorentina]] (3)
*[[1966–67 Coppa Italia|1966–67]] – [[A.C. Milan|Milan]] (1)
*[[1967–68 Coppa Italia|1967–68]] – [[Torino F.C.|Torino]] (3)
*[[1968–69 Coppa Italia|1968–69]] – [[A.S. Roma|Roma]] (2)
*[[1969–70 Coppa Italia|1969–70]] – [[Bologna F.C. 1909|Bologna]] (1)
*[[1970–71 Coppa Italia|1970–71]] – [[Torino F.C.|Torino]] (4)
*[[1971–72 Coppa Italia|1971–72]] – [[A.C. Milan|Milan]] (2)
*[[1972–73 Coppa Italia|1972–73]] – [[A.C. Milan|Milan]] (3)
*[[1973–74 Coppa Italia|1973–74]] – [[Bologna F.C. 1909|Bologna]] (2)
*[[1974–75 Coppa Italia|1974–75]] – [[ACF Fiorentina|Fiorentina]] (4)
*[[1975–76 Coppa Italia|1975–76]] – [[S.S.C. Napoli|Napoli]] (2)
*[[1976–77 Coppa Italia|1976–77]] – [[A.C. Milan|Milan]] (4)
*[[1977–78 Coppa Italia|1977–78]] – [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] (2)
*[[1978–79 Coppa Italia|1978–79]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (6)
*[[1979–80 Coppa Italia|1979–80]] – [[A.S. Roma|Roma]] (3)
{{ColBreak}}
*[[1980–81 Coppa Italia|1980–81]] – [[A.S. Roma|Roma]] (4)
*[[1981–82 Coppa Italia|1981–82]] – [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] (3)
*[[1982–83 Coppa Italia|1982–83]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (7)
*[[1983–84 Coppa Italia|1983–84]] – [[A.S. Roma|Roma]] (5)
*[[1984–85 Coppa Italia|1984–85]] – [[U.C. Sampdoria|Sampdoria]] (1)
*[[1985–86 Coppa Italia|1985–86]] – [[A.S. Roma|Roma]] (6)
*[[1986–87 Coppa Italia|1986–87]] – [[S.S.C. Napoli|Napoli]] (3)
*[[1987–88 Coppa Italia|1987–88]] – [[U.C. Sampdoria|Sampdoria]] (2)
*[[1988–89 Coppa Italia|1988–89]] – [[U.C. Sampdoria|Sampdoria]] (3)
*[[1989–90 Coppa Italia|1989–90]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (8)
*[[1990–91 Coppa Italia|1990–91]] – [[A.S. Roma|Roma]] (7)
*[[1991–92 Coppa Italia|1991–92]] – [[Parma F.C.|Parma]] (1)
*[[1992–93 Coppa Italia|1992–93]] – [[Torino F.C.|Torino]] (5)
*[[1993–94 Coppa Italia|1993–94]] – [[U.C. Sampdoria|Sampdoria]] (4)
*[[1994–95 Coppa Italia|1994–95]] – [[Juventus F.C.|Juventus]] (9)
*[[1995–96 Coppa Italia|1995–96]] – [[ACF Fiorentina|Fiorentina]] (5)
{{ColBreak}}
*[[1996–97 Coppa Italia|1996–97]] – [[Vicenza Calcio|Vicenza]] (1)
*[[1997–98 Coppa Italia|1997–98]] – [[S.S. Lazio|Lazio]] (2)
*[[1998–99 Coppa Italia|1998–99]] – [[Parma F.C.|Parma]] (2)
*[[1999–2000 Coppa Italia|1999–00]] – [[S.S. Lazio|Lazio]] (3)
*[[2000–01 Coppa Italia|2000–01]] – [[ACF Fiorentina|Fiorentina]] (6)
*[[2001–02 Coppa Italia|2001–02]] – [[Parma F.C.|Parma]] (3)
*[[2002–03 Coppa Italia|2002–03]] – [[A.C. Milan|Milan]] (5)
*[[2003–04 Coppa Italia|2003–04]] – [[S.S. Lazio|Lazio]] (4)
*[[2004–05 Coppa Italia|2004–05]] – [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] (4)
*[[2005–06 Coppa Italia|2005–06]] – [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] (5)
*[[2006–07 Coppa Italia|2006–07]] – [[A.S. Roma|Roma]] (8)
*[[2007–08 Coppa Italia|2007–08]] – [[A.S. Roma|Roma]] (9)
*[[2008–09 Coppa Italia|2008–09]] – [[S.S. Lazio|Lazio]] (5)
*[[2009–10 Coppa Italia|2009–10]] – [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] (6)
*[[2010–11 Coppa Italia|2010–11]] – [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] (7)
*[[2011–12 Coppa Italia|2011–12]] – [[S.S.C. Napoli|Napoli]] (4)
 
{{EndMultiCol}}
|}
 
 
[[Категорија:Фудбал во Италија]]
[[Категорија:Серија А| ]]
 
 
[[ar:كأس إيطاليا]]
[[be:Кубак Італіі па футболе]]
[[be-x-old:Кубак Італіі па футболе]]
[[bg:Купа на Италия по футбол]]
[[bs:Italijanski nogometni kup]]
[[ca:Copa italiana de futbol]]
[[cs:Coppa Italia]]
[[da:Coppa Italia]]
[[de:Coppa Italia]]
[[en:Coppa Italia]]
[[et:Coppa Italia]]
[[el:Κύπελλο Ιταλίας ποδοσφαίρου ανδρών]]
[[es:Copa de Italia]]
[[fa:جام حذفی ایتالیا]]
[[fr:Coupe d'Italie de football]]
[[ga:Coppa Italia]]
[[ko:코파 이탈리아]]
[[hr:Coppa Italia]]
[[id:Piala Italia]]
[[it:Coppa Italia]]
[[he:קופה איטליה]]
[[jv:Coppa Italia]]
[[la:Scyphus Italicus]]
[[lv:Itālijas kauss futbolā]]
[[lt:Italijos futbolo taurė]]
[[lij:Coppa Italia (Zeugo do ballon)]]
[[hu:Olasz labdarúgókupa]]
[[ms:Coppa Italia]]
[[nl:Coppa Italia]]
[[ja:コッパ・イタリア]]
[[no:Coppa Italia]]
[[pl:Puchar Włoch w piłce nożnej]]
[[pt:Coppa Italia]]
[[ro:Coppa Italia]]
[[ru:Кубок Италии по футболу]]
[[simple:Coppa Italia]]
[[sl:Coppa Italia]]
[[sr:Куп Италије у фудбалу]]
[[fi:Italian cup]]
[[sv:Coppa Italia i fotboll]]
[[th:โกปปาอีตาเลีย]]
[[tr:İtalya Kupası]]
[[uk:Кубок Італії з футболу]]
[[vec:Coppa Italia]]
[[zh:意大利盃]]

Прегледник