Разлика помеѓу преработките на „Никола Саркози“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Никола Саркози''' ([[француски]]: Nicolas Sarkozy) (роден на [[28 јануари]] во [[Париз]], [[Франција]]) е сегашниотпоранешен [[претседател]] на Франција. Бил избран на [[6 мај]] [[2007]], по победата врз социјалистката [[Сеголен Ројал]] (Ségolène Royal) во вториот изборен круг. Пред да стане претседател бил лидер на [[Политичка десница|десно-ориентираната]] Унија за популарно движење. Во периодот од [[мај]] [[2002]] до [[март]] [[2004]] бил [[министер за внатрешни работи]], а потоа од март 2004 до мај 2005 бил [[министер за финансии]], за повторно да биде назначен за министер за внатрешни работи од 2005 до 2007.
 
{{Политичар-никулец}}

Прегледник