Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Папуа Нова Гвинеја''' ([[англиски]]: ''Papua New Guinea'', [[ток писин]]: ''Papua Niugini'') или официјално '''Независна Држава Папуа Нова Гвинеја''' е држава во [[Океанија]], која го зазема источниот дел на островот [[Нова Гвинеја]] и многубројни околни острови. Островот се наоѓа во југозападниот дел на [[Тихиот Океан]], во регионот [[Меланезија]]. Главен град на Папуа Нова Гвинеја е [[Порт Морзби]]. Оваа држава е една од државите со голема мултикултура, односно во држават има повеќе од 850 различни етнички групи. Вкупното население на Папуа Нова Гвинеја е околу 6 милиони жители. Таа е една од најруралните држави во светот каде 18% од населението живее во урбаните средини. Исто така, оваа држава е една од најретко истражените држави во светот, што се однесува до [[флора]]та, [[фауна]]та и [[етнологија]]та.
 
== Етимологија на име ==
 
Двојното име на државата доаѓа од комплексната историја пред независноста. Зборот „папуа“ доаѓа од зборот ''пепуах'' кој се користел за да се опише остриот воздух во државата, додека името „Нова Гвинеја“ било дадено од шпанскиот истражувач [[Ињиго Ортиз де Ретез]] кој во [[1545]] година запишал дека локалното население го потсетувало на локалното население од [[Гвинеја]], [[Африка]].
 
== Историја ==
 
{{Main|Историја на Папуа Нова Гвинеја}}
 
[[Податотека:British flag raised on new guinea annexed by queensland.jpg|мини|лево|150px|Папуа Нова Гвинеја под власта на Британија.]]
Остатоци од човек на островите биле пронајдени кои датираат од пред 50.000 години. Овие антички жители најверојатно биле од [[Југоисточна Азија]]. Земјоделството било развиено уште пред 9.000 години. Поголем бран на доселеници на бреговите на државата дошле пред 2.500 години.
 
== Географија и клима ==
 
{{Main|Географија на Папуа Нова Гвинеја}}
 
 
== Политички систем ==
{{Main|ПолитикиПолитика на Папуа Нова Гвинеја}}
 
{{Main|Политики на Папуа Нова Гвинеја}}
 
Папуа Нова Гвинеја е член на [[Комонвелт|Комонвелтот на Нации]] и кралицата [[Елизабета II]] е шеф на државата. Во Папуа Нова Гвинеја кралицата е претставена од [[Генерален гувернер на Папуа Нова Гвинеја|генералниот гувернер]] [[Паулиас Матане]]. Папуа Нова Гвинеја и [[Соломоновите Острови]] се различни од другите Комонвелски држави по тоа што генералниот гувернер се избира од страна на парламентот.
 
== Административна поделба ==
 
{{Main|Административна поделба на Папуа Нова Гвинеја}}
 
 
== Економија ==
 
{{Main|Економија на Папуа Нова Гвинеја}}
 
 
== Население, јазик и религија ==
 
{{Main|Демографија на Папуа Нова Гвинеја}}
 
 
== Култура ==
{{Main|Култура наво Папуа Нова Гвинеја}}
 
{{Main|Култура на Папуа Нова Гвинеја}}
 
Културата на Папуа Нова Гвинеја е комплексна и разновидна. Забележани се над илјада културни групи. Поради оваа различитост има многу различни стилови на живеење, секоја група има своја [[уметност]], танци, оружје, [[архитектура]] и [[музика]]. Повеќето од овие различни групи имаат свој јазик.
== Наводи ==
{{reflist}}
 
== Поврзано ==
* [[Меланезија]]
* [[Океанија]]
* [[Порт Морзби]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.wikipng.com Wiki за Папуа Нова Гвинеја]
* [http://www.pngbd.com/ Бизнис дирекија на Папуа Нова Гвинеја]
 
== Видете исто така ==
* [[Меланезија]]
* [[Океанија]]
* [[Порт Морзби]]
 
 
{{Азија}}
{{Океанија}}
 
[[Категорија:Папуа Нова Гвинеја|*]]
 
[[ace:Papua New Guinea]]

Прегледник