Гевгелиско архијерејско намесништво: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Raso mk ја премести страницата Архиерејско намесништво Гевгелија на Гевгелиско архиерејско намесништво презапишувајќи врз пренасочув...)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Кирил и Мтодиј - Гевгелија.jpg|220п|мини|десно| [[Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Гевгелија|Црквата „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Гевгелија]] претставува седиште и главен соборен храм на гевгелиското архиерејско намесништво]]
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Гевгелиското архиерејско намесништво''' претставува едно од трите архиерејки намесништва на [[Повардарската епархија]] на [[МПЦ-ОА]]. Соборната црква на гевгелиското архиерејско намесништво е [[Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Гевгелија|црквата „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Гевгелија]]. Намесништвото се состои од 8 парохии и преку 50 цркви.<ref>{{цитирана книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
* [[Архиерејски намесник]], [[Прота - ставрофор]] [[Маријан Радински]]
 
== Цркви ==
* [[Црква „Св. Спас“ - Гевгелија]]
* [[Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Гевгелија]]
* [[Црква „Св. Димитриј“ - Валандово]]
* [[Црква „Св. Атанасие“ - Богданци]]
* [[Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пирава]]
* [[Црква „Св. Атанасие“ - Негорци]]
* [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Миравци]]
 
Намесништвото е сосатвено од следните парохии:
*[[Прва гевгелиска парохија]];
*[[Втора гевгелиска парохија]];
*[[Богданска парохија]];
*[[Негорска парохија]];
*[[Валандовска парохија]];
*[[Миравска парохија]];
*[[Пиравска парохија]];
*[[Стојаковска парохија]];
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Гевгелиско архиерејско намесништво]]
[[Категорија:Архиерејски намесништва во Повардарската епархија|Гевгелија]]
[[Категорија:Христијанство во Гевгелија]]

Прегледник