Разлика помеѓу преработките на „Тувалу“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава gag:Tuvalu; козметички промени
с (Робот: Додава lez:Тувалу)
с (r2.7.3) (Робот: Додава gag:Tuvalu; козметички промени)
'''Тувалу''' е [[Полинезија|полинезиска]] [[островска држава]] во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] на полпат помеѓу [[Хаваи]]те и [[Австралија]], јужно од [[Екватор|екваторот]] и во близина на [[Кирибати]].
 
Се состои од девет [[корал|корални]]ни [[атол]]и од кои осум се населени, од каде доаѓа името на земјата, кое на [[тувалуански јазик]] значи "Осум стојат заедно". Со исклучок на [[Ватикан]], тоа го има најмалиот број на жители помеѓу независните нации. Тувалу порано беше познат како '''Елиски Острови'''.
 
Поради нивната мала висина (макс. 5 метри), островите кои ја сочинуваат оваа нација се загрозени од било каков [[пораст на морското ниво]]. Населението може ќе се евакуира во текот на следните децении во [[Нов Зеланд]], или [[Ниуе]], мал пацифички [[остров]] (автономен, но поврзан со Нов Зеланд), што не е загрозен од порастот на морското ниво, но има население во опаѓање.
[[ga:Tuvalu]]
[[gv:Tuvalu]]
[[gag:Tuvalu]]
[[gd:Tubhalu]]
[[gl:Tuvalu]]

Прегледник