Разлика помеѓу преработките на „Унгарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 65 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува kk:Венгрия; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Менува kk:Мажарстан)
с (r2.7.3) (Робот: Менува kk:Венгрия; козметички промени)
{{Main|Религија во Унгарија}}
 
Мнозинството од населението на [[Унгарија]] биле [[христијанизација|христијанизирани]] во текот на [[10 век]]. Првиот унгарски крал, Свети [[Иштван I]] го зел [[Западно христијанство|западното христијанство]], иако неговата мајка, ''Саролт'', била крстена по источниот обред. Унгарија останала претежно католичка земја до [[16 век]], односно до појавата на [[Протестантска реформација|реформацијата]] и [[Лутеранство|Лутеранството]]то, каде [[Калвинизам|калвинизмот]] бил прифатен од скоро цела популација. Во втората половина на [[16 век]], сепак, [[Исусовци|Езуитите]] предводени преку својата кампања на [[Контрареформација]] меѓу [[Унгарци|Унгарците]]те, успеале ниовниот процент да го намалат. До [[17 век]], Унгарија веќе била католичка земја. Во некои од источните делови на земјата околу [[Дебрецен]], сѐ уште постојат протестантски заедници. [[Православие|Православието]]то во Унгарија е на религијата главно на некои национални малцинства во земјата, особено, [[Романци]], [[Руси]], [[Украинци]] и [[Срби]].
 
Според последните податоци, 5 289 521 од населението на Унгарија се [[Римокатоличка црква|Римокатолици]], 268 935 - [[Источна католичка црква|источни католици]], 15 928 - [[Православие|православни]], 1 622 796 [[Калвинизам|калвинисти]], 304 705 - [[Лутеранство|лутеранци]], 17 705 - [[Баптизам|баптисти]], 5 840 - [[Адвентизам|адвентисти]], 34 530 - други протестантски деноминации, 24 340 - други христијански деноминации, 12 871- [[евреи]], 13 567 - други нехристијански деноминации, 1 483 369 - [[Атеизам|атеисти]], 1 734 333- не одговориле на прашањето за нивната религиозна принадлежност.
[[ka:უნგრეთი]]
[[csb:Madżarskô]]
[[kk:МажарстанВенгрия]]
[[kw:Hungari]]
[[rw:Hongiriya]]

Прегледник