Прејди на содржината

Рихард Вагнер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 64 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Richard and Cosima Wagner.jpg|мини|десно|Вагнер со сопругата Козима]]
[[Податотека:Richard and Cosima Wagner.jpg|thumb|250 px]]'''Рихард Вагнер''' ({{роден[[герм.]] на|''Richard Wagner'', [[22| мај|]] [[1813}}]]{{починал на|[[13| февруари|]] [[1883}}]]) бил генијален [[музичар]], иноватор во [[хармонија (музика)|хармонијата]], создавјќи сопствени верзии на ''Gesamtkuntswerk'', драмски композиции во кои сите уметности биле споени во едно. Како човек тој бил подготвен да ја жртвува својето семејство и пријателите за каузата на својата [[музика]]. Неговиот [[антисемитизам]] го привлекол вниманието кон идеите за неговата работа како музичар. Во своите творби ги обработувал германските [[митологија|митолошки]] ликови, а внесувал и многу патриотски чувства. Во подоцнежниот период од кариерата, Вагнер ја уживал поддршката од кралот [[Лудвиг Втори]] од [[Баварија]] и бил во можност да создаде свој театар и фестивал во [[Баварија|баварискиот]] град [[Бајројт]]. Тој ја развил употребата на „лајтмотив” (главен мотив) како основа на музичката творба. Неговиот прелудиум за трагичната љубов на Тристан и Изолда на светот му донел еден нов вид на хармонија.
 
== Опери и музички драми ==