Рихард Вагнер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 36 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.6.4) (Робот: Додава lez:Вагнер, Рихьард)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Richard and Cosima Wagner.jpg|thumb|250 px]]'''Рихард Вагнер''' ({{роден на|22|мај|1813}} – {{починал на|13|февруари|1883}}) бил генијален [[музичар]], иноватор во [[хармонија (музика)|хармонијата]], создавјќи сопствени верзии на ''Gesamtkuntswerk'', драмски композиции во кои сите уметности биле споени во едно. Како човек тој бил подготвен да ја жртвува својето семејство и пријателите за каузата на својата [[музика]]. Неговиот [[антисемитизам]] го привлекол вниманието кон идеите за неговата работа како музичар. Во своите творби ги обработувал германските [[митологија|митолошки]] ликови, а внесувал и многу патриотски чувства. Во подоцнежниот период од кариерата, Вагнер ја уживал поддршката од кралот [[Лудвиг Втори]] од [[Баварија]] и бил во можност да создаде свој театар и фестивал во [[Баварија|баварискиот]] град [[Бајројт]]. Тој ја развил употребата на „лајтмотив” (главен мотив) како основа на музичката творба. Неговиот прелудиум за трагичната љубов на Тристан и Изолда на светот му донел еден нов вид на хармонија.
 
== Оркестарска музика ==
Најпознатите Вагнeрови [[оркестар|оркестарски]] композиции се „Жртвуваната идила”, напишана за неговата втора жена, и „Козима”, за нелигитимната ќерка на Лист и поранешна жена на Рихард Вагнер.
 
 
{{Вагнер}}
{{Романтизам}}
 

Прегледник