Разлика помеѓу преработките на „Унија на независни и автономни синдикати на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:УНАСМ-Лого.svg|десно|200п180п|Логото на УНАСМ]]
'''Унијата на независни и автономни синдикати на Македонија''' ('''УНАСМ''') е синдикална федерација формирана во [[1991]] година. Создадена е од три независни синдикати: Независен синдикат на ЕМО од Охрид, Автономен синдикат при Рудници и Железарница од Скопје и Независен струков синдикат на машинскиот персонал при Македонски железници. По шест месеци кон нив се приклучи и Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија со седиште во Кочани. УНАСМ во своите редови има 170 Независни базични синдикати и 16 Општински Независни синдикати кои се распоредени во 6 гранкови федерации. Претседател на УНАСМ е [[Слободан Антовски]].
 

Прегледник