Разлика помеѓу преработките на „Унија на независни и автономни синдикати на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:УНАСМ-Лого.svg|десно|200п|Логото на УНАСМ]]
'''Унијата на независни и автономни синдикати на Македонија''' ('''УНАСМ''') е синдикална федерација формирана во [[1991]] година. Создадена е од три независни синдикати: Независен синдикат на ЕМО од Охрид, Автономен синдикат при Рудници и Железарница од Скопје и Независен струков синдикат на машинскиот персонал при Македонски железници. По шест месеци кон нив се приклучи и Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија со седиште во Кочани. УНАСМ во своите редови има 170 Независни базични синдикати и 16 Општински Независни синдикати кои се распоредени во 6 гранкови федерации. Претседател на УНАСМ е [[Слободан Антовски]].
 
Од [[1999]] година УНАСМ е член на [[Светска конфедерација на трудот|Светската конфедерација на трудот]] (WCL), а од [[2006]] - на [[Меѓународна синдикална конфедерација|Меѓународната синдикална конфедерација]] (ITUC).<ref>[http://unasmpp.weebly.com/uploads/2/6/8/9/2689772/unasm-bilten2010-11-mk-no.01.pdf Електронски информатор, бр. 1]</ref>

Прегледник