Разлика помеѓу преработките на „Револуционер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
с
(Создадена страница со: '''Револуционер''' е лице што активно учествува во или проповеда револуција. Ова е ч...)
 
Револуционерот е човек осуден на пропаст. Нема свои интереси, ни работи, ни чувства, ни приврзаности, ниту имот, па нема ни име. Сè во него е проголтано од една единствна цел, една мисла, една страст — револуцијата. Во длабочината на неговото битие, не само на збор, туку и на дело, тој ги раскинал сите врски со општествениот поредок и со сиот образован свет; со сите закони, со пристојноста, општопризнатите норми, и моралитетот на тој свет. Тој е неговиот безмилосен непријател...<ref>[http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/nechaev.htm С.Г. Нечаев: «Катехизис революционера»] - електронска библиотека на Историскиот факултет при [[Московски државен универзитет Ломоносов|МГУ „Ломоносов“]] {{ru}}</ref></blockquote>
 
[[Марксизам|Марксистичкиот]] револуционер [[Че Гевара]] за револуционерите се искажал вака: „Дозволете„''Дозволете да кажам, со ризик да испаднам смешен, дека вистинскиот револуционер е воден од силното чувство на љубов.... Секојдневно мора да се бориш, зашто таа љубов кон живото човештво се преобразува во конкретни дела, во дела кои ќе служат за пример, како мобилизирачки фактор.''“<ref>[http://www.marxists.org/makedonski/gevara/1965/chov_soc.htm „Човекот и социјализмот во Куба“] - писмо до Карлос Кихано, уредник на неделникот „Марча“ од Монтевидео, Уругвај - Македонски оддел на Марксистичката интернет архива, прев. Горан Мариќ {{mk}}</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник