Разлика помеѓу преработките на „Јужна Африка (регион)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: mn:Өмнө Африк)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[File:Political map of Southern Africa mk.svg|thumb|right|300px|Карта на Јужна Африка.]]
'''Јужна Африка''' е регион кој ги опфаќа: [[Јужноафриканска република|Јужноафриканската република]], [[Намибија]], [[Зимбабве]], [[Замбија]], [[Малави]], [[Боцвана]], [[Лесото]], [[Свазиленд]] и [[Мозамбик]]. Во овој регион, некои подрачја достигнале извонредно висок степен на развој, а други, пак, се потполно заостанати. Јужна Африка зазема околу 14% од вкупната површина на Африка. Најголем дел од Јужна Африка се наоѓа помеѓу [[Тропски појас|тропскиот]] и [[Суптропски појас|суптропскиот]] дел на Африка, на [[Јужна хемисфера|јужната хемисфера]].
 

Прегледник