Западна конференција (НБА): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (MacedonianBoy ја премести страницата Западна Конференција НБА на Западна конференција (НБА) презапишувајќи врз пренасочување)
Нема опис на уредувањето
{{НБА градови|float=right|350px}}
 
'''Западната Конференцијаконференција''' на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] има петнаесет тимови, распоредени во три дивизии: [[Југозападна Дивизија НБА|Југозападната]], [[Северозападна Дивизија НБА|Северозападната]] и [[Пацифичка Дивизија НБА|Пацифичката]]. Победникот на Западната Конференција игра во [[НБА Финале|Финалето на НБА]] против победникот на [[Источна Конференција НБА|Источната Конференција]]. Тимовите се организирани на наредниот начин:
 
 

Прегледник