Разлика помеѓу преработките на „Тане Николов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 239 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(илустрирање)
Тане Николов учествувал со своите чети во балканските војни во Македонија. За време на Првата светска војна е со чета во источна [[Србија]].
 
За време на Првата светска војна создал [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организациjа]] коjа била активна во [[Западна Тракиja]]. Во [[1924]] година се повлекол од револуционерната дејност во [[Асеновград]]. Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]] година <ref>Таню Николов (1873-1993). Научна конференция. Доклади и съобщения, Хасково, 1993.</ref><ref>Печилков, Андрей. Таню Николов, Смолян 1993.</ref> Според Даниела Бурулянова и [[Христофор Тзавелла]] войводата е убит от [[Българска комунистическа партия|комунистическите власти]].<ref>Бурулянова, Даниела. Войводата Таню Николов – царят на Родопа, в: Сборник „Международна конференция 90 години Балканска война“, Кърджали 2002, стр. 458-470.</ref>
 
== Надворешни врски ==
Анонимен корисник

Прегледник