Разлика помеѓу преработките на „Меѓународен олимписки комитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Меѓународниот Олимписки Комитет''' ('''МОК)''') ({{lang-en|International Olympic Committee}}, {{lang-fr|Comité International Olympique}}) е организација со седиште во [[Лозана]], [[Швајцарија]] основана од [[Пјер де Кубертен]] во 1894., со цел преку [[Олимписките игри]] да се промовира меѓународниот спорт и мирот во светот. Денес МОК има 205 членки - национални олимписки комитети кои ги претставуваат своите земји во Движењето.
 
МОК ги организира модерните Олимписките игри во лето и во зима, на секои четири години. Првите Летни Олимписки игри се одржале во [[Атина]] во 1896, а првите Зимски Олимписки игри се одржале во [[Шамони]] во 1924. Од 1992., летните и зимските игри се одржуваат наизменично на 2 години.
 
== Поврзано ==
*[[Национален олимписки комитет]]
*[[Список на државни кодови на МОК]]
 
 

Прегледник