Разлика помеѓу преработките на „23 мај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 1.220 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: fa:۲۳ مه)
с
{{Мај {{CURRENTYEAR}}}}
'''23 мај''' е 143-иот ден во годината според [[Григоријански календар|григоријанскиот календар]]
'''23 мај''' е 143-иот ден во годината според [[Григоријански календар|григоријанскиот календар]] (144-и во [[престапна година]]).
Остануваат 222 денови до крајот на годината.
{{Мај {{CURRENTYEAR}}}}
 
== Настани ==
 
* 1905 [[Султан|Султанот]] Абдул Хамид II го потпиша документот “Ираде“ (Проглас), со кој на [[Власи|Власите]] им беа доделени национални права, можност за избор на свои „муктари“ (градоначалници), можност за настава на [[Влашки јазик|влашки јазик]] во училиштата и богослужба на влашки јазик во црквите. На истиот ден, Везирот Сафет Паша го потпиша и го издаде „Коминикето“ со кое на Патријаршијата и се забранува попречување на изведувањето на националните права, правата за јазик и богослужба. Овој ден се одбележува како „Национален ден на Власите“ од формирањето на првите пост-комунистички влашки здруженија од страна на сите Власи на Балканот и пошироко. Со измените во законот за државните празници на Република Македонија, овој ден е прогласен за државен празник на Република Македонија за граѓаните од влашката етничка заедница.
 
== Родени ==
 
*
 
== Починале ==
 
*
 
== Празници ==
 
{{#ifexist:23 мај (настани) |'''Настани:''' {{:23 мај (настани)}}}}
*
{{#ifexist:23 мај (родени) |'''Родени:''' {{:23 мај (родени)}}}}
{{#ifexist:23 мај (починале)|'''Починале:''' {{:23 мај (починале)}}}}
{{#ifexist:23 мај (празници)|'''Празници:''' {{:23 мај (празници)}}}}
 
{{Месеци}}
[[CategoryКатегорија:Годишни денови|523]]
 
[[af:23 Mei]]

Прегледник

Лични алатки

Именски простори

Варијанти

Повеќе