Информатика: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 125 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Додава az:İnformatika)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Информатика''' е наука која ги изучува теориските основи на [[информација|информацијата]] и сметањето и нивната примена во [[Компјутер|компјутерски системи]] (било да се апстрактни или не).
 
== Историја ==
'''Историја на информатиката'''
Зборот информатика за првпат се спомнува во Германија во 1957 година од страна на Карл Штајнбух. Информатиката ја има за основа математиката, електрониката, физиката и некои инженерски науки.
[[Чарлс Бебиџ]] во 19 век измислил машина која земала податоци, ги обработувала, и на некој начин обработените податоци ги покажувала. Во тоа време тоа бил механички систем, додека денес сметачите се електронски.
Еден од најголемите теоретичари на модерната информатика е англискиот математичар [[Алан ТјунингТјуринг]]. За време на втората светска војна работел на Енигма, машина која германската војска ја користела за шифрирање и дешифрирање на пораки. ТјунингТјуринг развил процеспостапка со којкоја сите пораки можеле да се дешифрираат. Во текот на тие истражувања настанала познатата [[Тјурингова машина]].
 
'''Историја== Полиња на информатиката''' ==
Исто позната како ''Computer Science'' на англиски, ''Informatique'' на француски и ''Информатика'' на руски.
 
== Полиња на Информатиката ==
 
За најдобар информатичар во Македонија е прогласен Дамјан Симоновски.
 
* C. [[Организација на компјутерските системи]]
** C.1 [[обработувачка архитектура]]
** C.1 [[Процесорска Архитектура]]
** C.2 [[Компјутерско-комуникациски мрежи]]
** C.3 [[Специјализирани системи]] (J.7)
 
* J. Употреба на Компјутери
** J.1 ПроцесирањеОбработка на административни податоци
** J.2 Физички науки и инженерство
** J.3 Природни и медицински науки
 
== Надворешни врски ==
{{Портал|Информатика|Flowchart.png}}
* [http://www.informaticari.net Информатика] - македонски портал на информатичарите {{mk}}
* [http://www.acm.org/class/ AKM класификациона шема AKM] {{en}}
* [http://www.informaticari.net Информатика]
 
[[Категорија:Информатика| ]]
[[Категорија:Сметачи]]
 
[[af:Rekenaarwetenskap]]

Прегледник