Адам Смит: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 10 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.6.4) (Бот Додава: mr:अ‍ॅडम स्मिथ)
== Биографија ==
 
На околу 14-годишна возраст се запишал во универзитет. Учeл философија најпрвин во [[Глазгов]], потоа на [[Оксфордски универзитет|Оксфордскиот универзитет]] ([[1740]]-[[1746]]). Големо влијание врз кариерата на Адам Смит имаат [[Френсис Хатчесен]] (1694-1746) и [[Дејвид Хјум]] (1711-1776). При враќањето си во [[Шкотска]] во текот на [[1751]] бил назначен за раководител на катедрата „Логика“ вона [[Глазговски универзитет|Глазговскиот универзитет]]. Во [[1752]] ја добил и катедрата „Морална философија“ и така станал приемник на Хатчесен. Лекциите му опфаќале теми од [[етика|етиката]], [[реторика]]та, [[право|правната наука]] и политичката економија.
 
== Дело ==
703

уредувања

Прегледник