Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 47 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Слика:Christian-van-adrichom JERVSALEM-et-suburbia-eius detail-solomon-temple 1-1497x1000.jpg|мини|десно|300п|Скица на Храмот на Соломон]]
'''Храмот на Соломот''' (на ''иврит'': בית המקדש), исто така познат и како '''Првиот храм''', е според Танах, првиот евреиски храм во [[Ерусалим]]. Самиот храм ја изразува најголемата фокусна точка на [[јудеизам|јудизмот]]. Храмот бил завршен во текот на [[10 век п.н.е.]] и подоцна бил разрушен од страна на вавилонците во [[586 година п.н.е.]] Потоа, храмот повторно бил изграден кој денес е познат како [[Вториот ерусалимски храм|Вториот храм]].
 
== Подготовка ==
 
Пред својата смрт, цар [[Давид]], татко на [[Соломон]], собрал големо количество на материјал за градбата на храмот и исто така ја закупил и земјата на која требало да се гради.
Во [[Библија|Библијата]] се разкажува за [[Соломон]], цар на тогашното единствено Израелско царство, како во почетокот на своето царување подготвувал материјали за градбата на храмот кој го нарачал неговиот татко. Според легендата, [[Соломон]] склучил дури и договор со тирскиот цар [[Хирам I]] за добавување на потребните материјали и тоа по пат на море од [[ЈафоЈафа]] до [[Ерусалим]]. Исто така [[Соломон]] во тоа време ја изградил и водоводната мрежа во градот. Сето тоа според митот е поврзано со постоењето на масонството уште од најрано време.
 
== Градба ==

Прегледник