Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Робот: Додава cy:Cwmpawd)
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас.]]
 
'''Компас''' или '''магнетен компас''' или '''морнарски компас''' е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги потенцира страните на светот — север, југ, исток и запад. Компасот служи за навигација во просторот.тој исто така служи за пронаоѓанје на правецот во некое поинакво место...компасот е означен со 8 букви кои ги означуваат 4 главни и 4 споредни страни на светот.тоа се буквите:n,s,e,w,ne,nw,sw i se.за да се орентираме во точниот и бараниот правец ни е потреба ваква точна направа (компас).за да можеме да се орентираме со компас треба да се стави на дното на земјата за да кога магнетната игла се допре со магнетното поле на планетата ке го показе правецот на кој сме.во просторот можеме да се орентираме со неколку природни објекти.но компасов е вештачки матријал напрамен од човек. потребен е за навигација во просторот попросто речено за (орентирање во просторот).неговата игла стошто секогассекогаш го покажува правецот север е црвена.
 
{{никулец}}
Анонимен корисник

Прегледник