Разлика помеѓу преработките на „Драган Богдановски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бришење на "Plakata_VMRO-DPMNE.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:MBisanz|MBis...
с (Бришење на "Plakata_VMRO-DPMNE.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:MBisanz|MBis...)
== Дејност ==
=== Политички организации во странство ===
 
[[Податотека:Plakata VMRO-DPMNE.jpg|thumb|Плаката на [[ВМРО-ДПМНЕ]] со слика на Богдановски (долу лево), заедно со слики на [[Ченто]], [[Кочо Рацин]], [[етничка Македонија]], [[Гоце Делчев]], [[македонски лав|македонскиот златен лав]] и [[Александар III Македонски]]]]
Неговата активност најмногу е изразена како иницијатор за основање на бројни политички организации на Македонците во странство. Во [[1963]] г. доаѓа до формирање на прва македонска национална организација Ослободителен комитет на Македонија (ОКМ), која во [[1972]] г. се трансформира во [[Движење за ослободување и обединување на Македонија]] (ДООМ). Богдановски на чело на ова организација доаѓа уште во [[1967]] г.
 

Прегледник