Бушава азбука (телевизиска серија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с
с (с)
[[Податотека:Бушава Азбука.jpg|десно]]
 
'''Бушава Азбука''' е македонска детска програма продуцирана со помош на [[МРТВ]] во [[1985]] со авторите [[Горан Стефановски]] и [[Слободан Унковски]], со музика од [[Леб и сол]] и [[Ана Костовска]]. Програмата е насочена кон детското образование и запознавање со [[македонска книжевност|македонската книжевност]], [[култура]] и [[традиција]] преку медиумите на [[музика]], [[цртан филм]], итн. Вкупно има 31 емисииепизода со просечно траење од 29 минути, посебно посветени на буквите од [[македонска азбука|македонската азбука]].
 
== Битката за дигитализирање на емисијата ==

Прегледник