Разлика помеѓу преработките на „Никола Вапцаров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Гледиште во Бугариjа.)
|име=Никола Вапцаров
|портрет=Vapcarov.jpg
|опис=поет и револуционер
|опис=македонски писател
|занимање=[[Писател]] и [[поет]]
|наставка=
|починал-место=[[Софија]], [[Бугарија]]
}}
'''Никола Вапцаров''' ([[Банско (Бугарија)|Банско]], [[Бугарија]], [[24 ноември]], [[1909]] - [[Софија]], [[Бугарија]] [[23 јули]] [[1942]]), македонски пролетерски поет и револуционер. Во [[Бугариjа]] тоj се смета дека е [[Бугарин]], а за пример се дава неговото полициско дознание каде сам се изjаснува како таков.[http://209.85.12.227/497/95/upload/p2566769.jpg]
 
Основното образование завршил во родниот град. Од [[1924]] до [[1926]]г. се школувал во гимназијата во [[Разлог]]. Овде го публикува своето прво поетско дело - стихотворбата ''Кон светли идеали'' ([[бугарски]]: ''Към светли идеали'') (в."[[Борба]]",№10, [[15 јуни]] [[1926]]г.). Татко му, [[Јонко Вапцаров]], го испраќа во Морското машинско училиште во [[Варна]] ([[1926]] - [[1932]]). Во 1932 година го завршува Морнарско-машинското училиште во Варна и плови со бродот "Дрзки", дури во април и мај [[1932]]г. Прво работи на еден трговски брод како морнарички техничар и со бродот "Бургас" ги посетува [[Цариград]], [[Фамагуста]], [[Александрија]], [[Бејрут]], [[Порт Саид]]. Негова мечта е да учи литература, но материјалната положба на неговите родители тоа не му го дозволува. Напуштајќи го бродот се вработува како машински техничар во фабрика за хартија. Се вработува во фабриката "Бугарска горска индустрија" АД во селото [[Кочериново]] како ложач и механичар. Станува член на [[Друштво на бугарските писатели|Друштвото на бугарските писатели]].
Анонимен корисник

Прегледник