Фолклор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 43 бајти ,  пред 10 години
[проверена преработка][непроверена преработка]
Волшебништвото чие име потекнува од Латинксиот збор ''Maleficium'', значи злонамера и злоупотреба.Иако не е конкретно докажано, во минатото било сваќано како негативен поим а волшебниците биле убивани и палени на клада исто како и вештерките.Со овој поим се опишува пакосната,опасната,или штетната магија која влијаела врз животите на луѓето во едно општество.Општо гледано,за волшебништво се смета секоја црна магија или клетва која нанесува штета на човек,животно или предмет.За злонамерни волшебници биле прогласени и Витезите Темплари кои го поттикнале ловот на вештерки и волшебници во Англија.
Тие најчесто се поврзуваат со фразата ''Malleus Maleficarum'' што преведено од латински јазик значи „Вештерско Кладиво“.Всушност ова е книга за одликите на вештерките и волшебниците напишана во 1486 година од '''Хајнрих Крамер''' и '''Џејкоб Спренгер''' и со оваа книга сакале да покажат дека вештерството постои и дека вештерките биле побројни од вештерите како и да ги разбијат сите сомнежи околу вештерството и неговите цели.
 
[[Категорија:Фолклор| ]]
 
[[ar:فلكلور]]
79

уредувања

Прегледник