Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 82 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
== Кариера ==
Фелисити Хафман е позната по нејзините улоги во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' и ''„[[Трансамерика]]“ (Transamerica)''. На [[телевизија|телевизиските екрани]] таа се појавила во емисијата ''„Спортска вечер“'', а била и гостувачка ѕвезда во сериите ''„[[Фрејзер]]“'', ''„Западно крило“ (The West Wing)'', и ''„Студио 60“''. Се појавила и во [[филм|филмовите]] како што се ''„Одгедувајќи ја Хелен“ (Raising Helen)'' и ''„Божиќ со Кренксови“ (Christmas with the Kranks)''.
 
[[Слика:Felicity-huffman-big.jpg|thumb|left|Фелисити Хафман]]
 
Фелисити освои '''[[Еми]]''' награда за нејзината работа во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' за „Најдобра актерка во комични серии“, и две '''2005 Screen Actors Guild Awards''' награди. Нејзината улога во [[филм|филмот]] „Трансамерика“ (Transamerica) беше позитивно оценета од критичарите, обезбедувајќи и [[Златен глобус]] за „Најдобра актерка во драма“, како и номинации за '''Screen Actors Guild Awards за „Најдобра главна актерка“''', и за '''[[Оскар]]''' за „Најдобра главна актерка“.
153

уредувања

Прегледник