Разлика помеѓу преработките на „Унија на независни и автономни синдикати на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Унијата на независни и автономни синдикати на Македонија''' (УНАСМ) е синдикална федерација формирана во [[1991]] година. Создадена е од три независни синдикати и тоа: Независен синдикат на ЕМО од Охрид, Автономен синдикат при Рудници и Железарница од Скопје и Независен струков синдикат на машинскиот персонал при Македонски железници. По шест месеци кон нив се приклучи и Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија со седиште во Кочани. Денес УНСМУНАСМ во своите редови има 170 Независни базични синдикати и 16 Општински Независни синдикати кои се распоредени во 6 гранкови федерации. УНСМ е член на [[Светска конфедерација на трудот|Светската конфедерација на трудот]] (WCL) со седиште во [[Брисел]]. Соработува со повеќе европски и светски синдикати. Претседател на УНАСМ е [[Слободан Антовски]].
{{Без извори|датум=август 2010}}
 
'''Унијата на независни и автономни синдикати на Македонија''' (УНАСМ) е синдикална федерација формирана во [[1991]] година. Создадена е од три независни синдикати и тоа: Независен синдикат на ЕМО од Охрид, Автономен синдикат при Рудници и Железарница од Скопје и Независен струков синдикат на машинскиот персонал при Македонски железници. По шест месеци кон нив се приклучи и Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија со седиште во Кочани. Денес УНСМ во своите редови има 170 Независни базични синдикати и 16 Општински Независни синдикати кои се распоредени во 6 гранкови федерации. УНСМ е член на [[Светска конфедерација на трудот|Светската конфедерација на трудот]] (WCL) со седиште во [[Брисел]]. Соработува со повеќе европски и светски синдикати. Претседател на УНАСМ е [[Слободан Антовски]].
Од [[1999]] година УНАСМ е член на [[Светска конфедерација на трудот|Светската конфедерација на трудот]] (WCL), а од [[2006]] - на [[Меѓународна синдикална конфедерација|Меѓународната синдикална конфедерација]] (ITUC).<ref>[http://unasmpp.weebly.com/uploads/2/6/8/9/2689772/unasm-bilten2010-11-mk-no.01.pdf Електронски информатор, бр. 1]</ref>
 
Во [[2011]] година УНАСМ броеше 5.300 членови.<ref>[http://www.ituc-csi.org/IMG/pdf/No_13_-_List_Affiliates_08GC-2.pdf List of Affiliated Organisations, p. 5]</ref>
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://unasm-home.blogspot.com/ Блог на УНАСМ]
* [http://www.mso-unasm.mk/ Младинска синдикална организација при УНАСМ]
 
 
6.191

уредување

Прегледник