Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 34 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: ps:انټارکټيکا)
с
[[Податотека:Antarctica Map.png|thumb|Регионот околу Антарктика]]
 
Континентот Антарктика се наоѓа јужно од [[Антарктичкиотјужен поларен круг|јужен поларен круг]], опкружен од [[Јужен океанОкеан|Јужниот океанОкеан]]. Физички Антарктикот е поделен на два дела од [[планина|планини]] близу до [[Ross Sea]] и [[Weddell Sea]]. Делот од континентот западно од морето Weddell и источно од морето Ross се нарекува [[Западен Антарктик]] а остатокот [[Источен Антарктик]].
 
== Популација ==
 
* [[Јужен пол]]
* [[Јужен океанОкеан]]
* [[Животни]] во Антарктикот - [[Пингвини]], [[Фоки]], [[Морски лав]]ови, [[Кит]]ови
* [[Мраз]], [[Санта мраз]], [[Глечер]]

Прегледник