Тромбон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Posaune.gif|thumb|right|250px|Тромбон]]
'''Тромбонот''' е [[дувачки инструмент]] на кој можат да се свират длабоки но исто така и високи силни и тивки [[тон]]ови. Тонот на тромбонот има светла пријатна и свечена звучна [[боја]] со која можат да се изразат различни расположенија. Него лесно можеме да го препознаеме по [[Повлечок|повлечокот]]. Со подвижната [[цевка]] се скратува или продолжува [[Воздушен столб|воздушниот столб]] и на тој начин се добиваат длабоки или високи тонови. Тромбонот наоѓа широка примена во [[Симфонија|симфониските]], забавните, [[џез]] и во [[Дувачки оркестар|дувачките оркестри]].Кристијан е нај јак
 
Најпознат [[Македонија|македонски]] и [[свет]]ски [[тромбонист]] е [[Кирил Рибарски-Паганини]] на тромбон. Тој е надарен [[уметник]] од најголемиот формат во поглед на инструментално- техничкото мајсторство во [[свирење]] на тромбон.
Анонимен корисник

Прегледник