Разлика помеѓу преработките на „Денес над Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ja:今日、マケドニアの上に)
}}
 
'''''Денес над Македонија''''' е национална химна на [[Македонија]]. Автор на текстот е [[Владо Малески]], а автор на музиката [[Тодор Скаловски]]. Напишана е во [[1941]] година. По завршувањето на [[Втора Светска војна|Втората Светскасветска војна]] е усвоена како химна на [[СР Македонија]] во рамките на поранешна [[СФРЈ|Југославија]], а вопо осамостојувањето на Република Македонија, на [[11 август]] [[1992]] година со закон е прогласена и за химна на независна [[Македонија]].<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/0E00D81461B0480F99954FAB2F2F9481.pdf Закон за химната на Република Македонија, Службен весник на РМ 50/92].</ref>
 
Со текот на времето текстот на химната претрпел разни промени, при што денес се познати три нејзини верзии- денешната верзија, првичната химна и првата официјална изведена химна која се разликува од првата во само еден ред . Во однос на првичниот текст од 1941 година се изоставени имињата на [[Никола Карев]] и [[Димитар Влахов]], а е додадено името на [[Даме Груев]]<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8D4E2A2A3F64A5479BE1236EF940FF2E&arc=1 По„По Републиката, Карев ја загуби и химнатахимната“]</ref>.
 
== Историја на химната ==
{{Quotation|„Бев поканет од мојот другар Јосиф Миса да присуствувам на новогодишната игранка во домот на Сотир Шута. Кога влегов во горните одаи на куќата пријатно бев изненаден од амбиентот во кој се пееше песната ,Денес над Македонија’ за чие име дознав во текот на вечерта. На гитара свиреше и пееше Владо Малески. Песната ја пееше со восхит, а присутните со смиреност го следеа и потпевнуваа. За песната беа изречени многу убави зборови потенцирајќи дека во нејзината содржина е сета македонска историја и иднина. Таквата пријатна атмосфера овозможи и сериозен разговор кога за првпат бевме информирани за успесите во војната што се води против фашизмот, како и за првата вооружена акција на македонските борци со нападите во Прилеп и Куманово“|Никола Кочоски<ref>[http://www.org.mk/struga-heritage/tekst.asp-lang=mac&tekst=5.htm Културно наследство на Струга]</ref>}}
 
Денес сè уште нема официјално објаснение за промените што ги претрпела химната. Имено, првиот текст на химната изведена во Струга во [[1941]] година имала малку поразличен текст од денешниот особено во имињата на македонските револуционери и еден подоле ред. Така од првичните „...Делчев, Груев, Питу Гули, Карев, Влахов, Сандански“, денес во химната се спомнуваат „...Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Сандански“. Нема објаснение ни за заменетиот ред од страна на [[Кочо Рацин]] „Од гроб станаа славните ѕидари...“ со „Одново сега знаме се веје...“. Името на Даме Груев за прв пат се вметнува во текстот во стихозбирката „Наши песни“ издадена во [[1944]], а се избришани оригиналните имиња. Кога се официјализирала химната во 1992 година, меѓу предлозите ја немало старата химна и поради тоа комисијата не била запозната со тоа.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8D4E2A2A3F64A5479BE1236EF940FF2E&arc=1 По Републиката, Карев ја загуби и химната]</ref>. За прв пат химната, официјално, била испеана од триото: [[Никола Бадев]], [[Васка Илиева]] и [[Александар Сариевски]].
 
{{Quotation|„Малески рече дека таа строфа гласи : „Од гроб станаа славните ѕидари на Крушовската Република, Гоце Делчев, Питу Гули, Карев, Влахов, Сандански“. Интересно е што тука го нема името на Даме Груев“.|Симо Младеновски<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8D4E2A2A3F64A5479BE1236EF940FF2E&arc=1 По„По Републиката, Карев ја загуби и химнатахимната“]</ref>}}
 
== Текст ==
 
== Надворешна врска ==
* [[:s:Денес над Македонија|Денес над Македонија]] на Викиизвор.
* [http://www.org.mk/struga-heritage/tekst.asp-lang=mac&tekst=6.htm Оригиналната и денешната македонска химна (аудио и текст)]
* [http://www.vlada.mk/Assets/himna.mp3 Денес над Македонија (MP3)]
* [http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=8D4E2A2A3F64A5479BE1236EF940FF2E&arc=1 По„По Републиката, Карев ја изгуби и химнатахимната“] - статија за историјата на македонската химна и одредени мистериозни настани.
 
{{Симболи на Македонија}}
6.191

уредување

Прегледник