Сварог: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 262 бајти ,  пред 14 години
Други јазици
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(Други јазици)
Треба да се земат предвид и зборовите на хроничарот Нестор, во врска со договорите меѓу Русите и Византијците од 945 и 947 година. Таму се вели: „Оние Руси-христијани што ќе го прекршат овој договор, да бидат казнети од семоќниот Бог, а оние што не се крстени, да бидат лишени од секоја помош од Бога и Перуна.“
Кое е името на тој безимен бог? Според Ипатиевскиот летопис од 11 век, името на тој бог е Сварог. Тој е татко на Сонцето-цар, Дажбог.
 
[[bg:Сварог]]
[[bs:Svarog]]
[[cs:Svarog]]
[[da:Schwayxtix]]
[[de:Svarog]]
[[el:Σβαρόγ]]
[[en:Svarog]]
[[fi:Svarog]]
[[fr:Svarog]]
[[it:Svarog]]
[[lt:Svarogas]]
[[pl:Swaróg]]
[[ru:Сварог]]
[[sk:Svarog]]
[[sr:Сварог]]
[[uk:Сварог]]
5.612

уредувања

Прегледник