Сварог: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 21 бајт ,  пред 14 години
с
внимание!
(Сварог)
с (внимание!)
{{внимание}}
Прабогот на старите Словени бил познат под името Сварог. Неговото друго име, веројатно е Род. Во Хрониката на Хемолд е запишано:
Меѓу разните богови на кои им се припишува власт над полињата, шумите, над тагите и веселбите, тие (Словените) не одрекуваат дека еден бог заповеда одозгора, од небото над сите останати. Тој семоќен бог се занимава само со небесните работи. Сите останати имаат посебно занимање и работа, та нему му се покоруваат. Тие произлегуваат од неговата крв и важни се онолку колку што се блиску до овој бог на боговите.
1.260

уредувања

Прегледник