Разлика помеѓу преработките на „Кључевскаја Сопка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Кључевскаја Сопка''' ([[рус.]] ''Ключевская Сопка'') е највисокиот врв и најатрактивниот синџир на вулкани по должината на источната страна на полуостровот [[Камчатка]]. Од неговото создавање пред околу 6.000 години, овој синџир често предизвикувал големи експлозивни ерупции и немало подолги периоди на неактивност. Многубројните конуси и кратери биле создадени во текот на изминатите 3.000 години, во текот на 100 ерупции на вулканските страни. Сепак, најмногу забележани ерупции потекнуваат од кратерот на врвот што е широк 700 м, а кој често го менувал својот облик. Многу ерупции на Кључевскаја Сопка се набљудуваат од вселената.
 
== Поврзано ==
* [[Список на вулкани во Русија]]
 
{{Русија-гео-никулец}}
[[Категорија:Активни вулкани]]
[[Категорија:Планини во Русија]]
[[Категорија:Вулкани во РусијаКамчатка]]
[[Категорија:Стратовулкани]]
 

Прегледник