Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Муслиманскиот свет Терминот Муслимански свет (исто така познат како Уммет свет) им...)
 
{{внимание}}
Муслиманскиот свет
{{викификација}}
 
Терминот Муслимански свет (исто така познат како Уммет свет) има неколку значења. Во религиозна смисла, се однесува на оние кои се придржуваат до учењето на Исламот, се однесува на муслиманите. Во културна смисла, се однесува на исламската цивилизација, вклучувајќи не-муслимани кои живеат во таа цивилизација. Во модерната геополитичка смисла, терминот обично се однесува колективно за муслимански мнозинство земји, држави, области или градови.
Исламот нагласува единство и одбрана на колегите муслимани, иако постојат многу училишта и гранки (види на пример, шиитите-сунитски односи) . Во минатото и Пан-исламизмот и националистичките струи имаат влијание на статусот на муслиманскиот свет.

Прегледник