Прејди на содржината

Гесло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 96 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Мото преместена како Гесло преку пренасочување: латинизам)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Scottish royal coat of arms.svg|thumb|right|250px|[[Кралски грб на Шкотска|Кралскиот грб на Шкотска]] со две мота:<br />„<small>IN DEFENS</small>“ и „<small>NEMO ME IMPUNE LACESSIT</small>“.]]
 
'''МотоГесло''' (или '''гесломото''',<ref>Многу поретко се користат и термиите '''девиза''', '''парола''', 'и ''крилатица''').</ref>, е фраза која формално ја опишува општата мотивација или намера на една општествена група или огранизација. МототоГеслото може да биде на било кој јазик, но најчести се локалниот и [[латински јазик|латинскиот]]. [[Влада|Владите]] обично употребуваат мотагесла на домашниот јазик. Пример за мотогеслото на локален јазик е [[Република Македонија|македонското]] државно (и револуционерно) гесло: [[Слобода или смрт]].
 
== Хералдика ==
Во [[хералдика]]та, мототогеслото обично се истакнува на грбот, на лентата (на [[подножје (хералдика)|подножјето]]) под штитот или пак над [[челенка]]та, како да речеме во шкотската хералдика. Пример за мотогесло на грб е мототогеслото на [[Кралски грб на Обединетото Кралство|кралскиот грб на Обединетото Кралство]], кое гласи: ''[[Dieu et mon droit]]'' („Бог и моето право“).
 
Во англиската и шкотската хералдика мотата не се доделуваат заедно со грбот, туку можат да се додаваат и менуваат по желба.<ref>{{цитирана книга