Разлика помеѓу преработките на „Климент Џеров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 9 години
с
с (врска)
 
== Биографија ==
Климент Џеров бил роден во Охрид во 1867 година. Внук е на [[Спиридон Џеров]], брат на [[Спиро Џеров]] и братучед на [[Лука Џеров]].
 
Во 1915 година е назначен за командант на 21<sup>-и</sup> пешадиски средногорски полк и со полкот, полковник Џеров учествува во Првата светска војна на [[Македонски воен театар|Македонскиот воен театар]] и се бори во [[Страцин]], [[Куманово]], [[Криволак]].
5.612

уредувања

Прегледник