Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Christian-van-adrichom JERVSALEM-et-suburbia-eius detail-solomon-temple 1-1497x1000.jpg|мини|десно|300п|Скица на Храмот на Соломон]]
'''Соломоновиот храм''' ([[хебр.]] בית המקדש), исто така познат и како '''Првиот храм''', е според Танах, првиот еврејски храм во [[Ерусалим]]. Самиот храм ја изразува најголемата фокусна точка на [[јудеизам|јудизмот]]. Храмот бил завршен во текот на [[10 век п.н.е.]] и подоцна бил разрушен од страна на вавилонците во [[586 година п.н.е.]] Потоа, храмот повторно бил изграден кој денес е познат како [[Вториот ерусалимски храм|Вториот храм]].
 
== Подготовка ==

Прегледник