Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 416 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Глигор Поповски''' е македонски писател за деца([[Будинарци]], поет[[Берово|Беровско]], раскажувач,[[1 романсиераприл]] и[[1928]] преведувач.- Роден е на[[Скопје]], [[114 априлмај]], [[19282007]]) годинае вомакедонски с.писател за деца, [[Будинарципоет]], [[Берово|Беровскораскажувач]], [[романсиер]] и [[преведувач]]. Завршил [[Учителска школа (Скопје)|Учителска школа во Скопје]]. Работел како новинар во „Пионерски весник“, во книгоиздателството „Детска радост“, ги уредувал списанијата Титов пионер, Другарче, Развигор и Росица. Бил главен уредник на издавачката дејност во „Детска радост“. Починал на [[14 мај]], [[2007]]година, во Скопје.
 
 
 
 
'''Глигор Поповски''' ([[Будинарци]], [[Берово|Беровско]], [[1 април]] [[1928]] - [[Скопје]], [[14 мај]], [[2007]]) е македонски писател за деца, [[поет]], [[раскажувач]], [[романсиер]] и [[преведувач]]. Завршил [[Учителска школа (Скопје)|Учителска школа во
[[Категорија:Македонци|Поповски Глигор]]
 
[[Категорија:Македонски писатели|Поповски Глигор]]
[[Категорија:МакедонскаМакедонски литература|Поповски Глигорписатели]]
[[Категорија:Македонски писатели|Поповски Глигорпоети]]
[[Категорија:Македонски раскажувачи]]
[[Категорија:Македонски романсиери]]
[[Категорија:Македонски преведувачи]]

Прегледник