Разлика помеѓу преработките на „Симеон Георгиев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВМРО со цел да се спречат активностите на комитските чети.
 
На 29 јуни Димитров по добиената наредба од Министерството за внатрешни работи, со петмина свои луѓе во [[Ќустендил]] ја опколил куќата на војводата Симеон Георгиев, кој бил пунктов началник на ВМРО и го уапсил. Во полицискиот участок Симеон Георгиев бил подложен на тешки измачувања од агентите на бугарската државна безбедност, бил претепан до смрт, а неговото мртво тело било префрлено со автомобил и оставено во близина на селото [[Жилинци]], Ќустендилско. Според докази од [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]], убиството било дело на безбедносните служби на бугарската влада на БЗНС, но можно е да е резултат и
на внатрешни пресметки за превласт во [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]].
 
== Наводи ==

Прегледник