Вацлав Хавел: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Вацлав Хавел''' (роден на {{роден на|5|октомври |1936}} во {{роден во|Прага|}} - {{починал на|18|декември|2011}}) беше чешки [[драматург]], [[есеист]], [[дисидент]] и [[политичар]]. Тој служеше како десетти и последен претседател на [[Чехословачка]] (1989-92) и прв претседател на [[Чешка Република|Чешката Република]] (1993-2003). Има напишано над дваесет претстави и бројни документарни дела, преведувани низ целиот свет. Има добиено бројни награди и признанија и е изгласан за еден од стоте врвни светски интелектуалци во глобалната анкета на магазинот Проспект во 2005 г.<ref>{{цитирана веб страница |url= http://www.prospectmagazine.co.uk/prospect-100-intellectuals/ |title= Prospect Intellectuals: The 2005 List |author= |date= |work= |publisher= |accessdate=6 април 2010}}</ref> Тој е еден од основачките потписници на Прашката декларација за европската совест и комунизмот<ref>{{цитирана веб страница |url= http://www.praguedeclaration.org/ |title= Prague Declaration - Declaration Text |author= |date= 3 June 2008 |work= |publisher= |accessdate=28 јануари 2010}}</ref>.
 
== Наводи ==

Прегледник