Разлика помеѓу преработките на „Хемиска формула“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Хемија-никулец)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хемиска формула''' е начин на изразување информации поврзани со [[атом]]ите кои образуваат одредено [[хемиско сооединение]] и како врската на тие атоми се менува при одредена [[хемиска реакција]]. За [[молекуларно сооединеније]] познат е терминот '''молекуларна формула''' која пак го одредува [[хемиски елемент|елементот]] по неговиот [[хемиски симбол]] и го кажува бројот на атоми на секој елемент најден во секоја одвоена [[молекула]] од тоа сооединеније.
 
'''Хемиска формула''' е начин на изразување информации поврзани со [[атом]]ите кои образуваат одредено [[хемиско сооединение]] и како врската на тие атоми се менува при одредена [[хемиска реакција]]. За [[молекуларно сооединеније]] познат е терминот '''молекуларна формула''' која пак го одредува [[хемиски елемент|елементот]] по неговиот [[хемиски симбол]] и го кажува бројот на атоми на секој елемент најден во секоја одвоена [[молекула]] од тоа сооединенијесооединение.
 
[[Категорија:Хемиска номенклатура|Формула]]
[[Категорија:Хемиски формули| ]]
[[Категорија:Нотација]]
 
{{хемија-никулец}}
 
 
 
{{Никулец од областа на хемијата}}
 
[[als:Summenformel]]

Прегледник