Разлика помеѓу преработките на „Августајон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 331 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Constantinople imperial district.png|thumb|десно|250px|Ларта на административниот дел од Константинопол.]]
'''Августајон''' ([[грчки]]: ''Αὐγουσταῖον'', [[латински]], ''Augustaeum'') е поранешен плоштад кој се наоѓал во [[Константинопол]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]]. Овој плоштад приближно се наоѓал на денешниот плоштад Света Софија, односно пред самиот влез од музејот [[Аја Софија]]. Местото било изградено како јавен пазар, за да во текот на [[6 век]] биде претворен во затворен плоштад и опкружен со [[портико]]. Местото претставувало едно од најзначајните во византиската пестолнина. Плоштадот постоел до крајот на [[Византиската Империја]], иако во урнатини. Денеска сеуште се видливи остатоците од овој плоштад.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски ==
* [http://www.byzantium1200.com/augustaion.html 3D reconstruction of the square at the ''Byzantium 1200'' project]

Прегледник