Прејди на содржината

Волт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: ia:Volt)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=август 2010}}
Волт (симбол:V) е единица која е изведена од [[SI систем наизведена мерки|SI Системотединица]], за електричен потенцијал помеѓу две точки или електромоторна сила. Именувана е во чест на Итаљанскиот физичар [[Алесандро Волта]] ([[1745]]-[[1827]]), кој ја има измислено и првата [[хемиска батерија]].
 
Волт може да се дефинира како разлика на потенцијали, помеѓу [[проводник]] кога електричната струја од еден [[ампер]], која продуцира енергија од 1 [[ват]]. Преку SI Системот, може да се дефинира и како [[Метар|m]]<sup>2</sup> · [[Килограм|kg]] · [[Секунда|s]]<sup>-3</sup> · [[Ампер|A]]<sup>-1</sup>, Што исто може да се дефинира и како еден [[џул]] на [[енергија]] на [[Колумб]] на напон, J/C.
'''K<sub>{J-90}</sub>''' = 0.4835979 GHz/µV.
 
[[Категорија:ФизикаЕлектромагнетизам]]
[[Категорија:Изведени SI системединици]]
 
[[af:Volt]]