Разлика помеѓу преработките на „Јазол (единица)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
:1,151 [[милји на час]] (приближно).
 
Брзината на пливилата во однос на [[течностфлуид]]ите во кои се движат (бродови и воздухоплови) се изразува во јазли. Ова важи и за брзината на тековите по кои се плови (брзината на приливните струи, речните струи и [[ветер]]от).
 
{{Единици за брзина-споредба}}

Прегледник